22 maja 2015 o godzinie 20:30 w studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Adam Bałdych wystąpi wraz z zespołem Adam Bałdych Imaginary Quintet w ramach cyklu koncertów organizowanych przez Fundację Jazzarium i Program 2 Polskiego Radia.

Adam Bałdych Imaginary Quintet wystąpi w składzie: Adam Bałdych – skrzypce; Paweł Tomaszewski – fortepian; Michał Kapczuk – konrabas; Maciej Kociński – saksofon; Krzysztof Szmańda – perkusja

Projekt Imaginary Quintet Adama Bałdycha, wykonuje utwory z jego dwóch ostatnich płyt nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music: „Imaginary Room” oraz „The New Tradition”. Kompozycje Bałdycha pokazują, że wiolinistyka jazzowa potrafi być zaskakująco nowoczesna, a sam Adam pomimo młodego wieku wyznacza nowe kierunki dla skrzypiec jazzowych. Adam Bałdych przełamuje wszystkie stereotypy na temat skrzypiec, a jego ekspresja, niezwykła kreatywność i wirtuozeria nie pozostawiają złudzeń dlaczego nazywany jest „Diabłem”.
„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, niekwestionowanych, prawdziwych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny”.
Piotr Iwicki – Jazz Forum

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec.

W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. 30 maja 2014 roku ukazał się jego kolejny album dla ACT MUSIC nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New Tradition”.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama. Artysta oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Adam Bałdych świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.
Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.
Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, John Benitez, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, Luluk Purvanto, Rene Van Helsdingen, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną ( Mika Urbaniak, L.U.C ) oraz poważną ( Royal Strings Quartet, Małgorzata Walewska ).
Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej współpracując z wieloma teatrami i reżyserami ( Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

Paweł Tomaszewski – jeden z najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, producent i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów jazzowych.
Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Ze swoim trio jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w roku 2006, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej na konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004.
Paweł Tomaszewski gra w Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego, zespole Quintessence, zespole Miki Urbaniak, czy zespole Damage Control. Wraz z Wojtkiem Myrczkiem wydał w 2014 roku album „Love Revisited”.

Michał Kapczuk – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu w ZPSM w Warszawie oraz Akademii Muzycznej Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na Tarnów Jazz Contest 2008, Krokus Jazz Festiwal 2009 w Jeleniej Górze, „Jazz Nad Odrą 2010″ we Wrocławiu oraz Gnesin Jazz Festival 2012 w Moskwie. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za jej granicami.
W 2012 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia w twórczości artystycznej, Stypendium Ministra Kultury i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz został Laureatem Programu Stypendialnego ”Młoda Polska”.

Maciej Kociński – saksofonista, kompozytor i producent. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie klarnetu oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach – w klasie saksofonu. Członek wielu zespołów koncertujących w Polsce i za granicą. Lider kwartetu Soundcheck.
Jako muzyk sesyjny nagrywa i koncertuje z wieloma artystami (MUTRU, Maria Schneider, Ewa Bem, Hanna Banaszak, Krzysztof Herdzin, 3miel, Justyna Szafran, Maryla Rodowicz, Katarzyna Skrzynecka, Piotr Żaczek, Kuba Badach, Poluzjanci, Adam Bałdych i wiele innych). Jest solistą orkiestry Young Band, na stałe współpracującą ze Zbigniewem Górnym, solistą orkiestry Kukla Band, członkiem orkiestry swingowej amerykańskiego trębacza Gary Guthman’a. Obecnie jest także nauczycielem saksofonu oraz klarnetu w ZSM w Poznaniu.
Nominowany do FRYDERYKA jako jazzowy kompozytor roku (2011 r.), jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych i przyrodniczych.

Krzysztof Szmańda – perkusista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności.
Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck. Współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Mariusza Bogdanowicza, Filipa Wojciechowskiego, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Krzysztof Szmańda jest również członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 – trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze Szmańda otrzymał nagrodę specjalną.
Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

https://