Maj jest miesiącem niezwykle pracowitym dla wielkopolskiego trębacza – Macieja Fortuny, który weźmie udział w nagraniu trzech różnych albumów: jednego we Włoszech na Sardynii, dwóch kolejnych w USA.

Maciej Fortuna fot. J.Ruminiecka_zmn_

Od 7 maja polski trębacz i kompozytor jazzowy przebywać będzie na Sardynii. Tam, wraz z sardyńskim saksofonistą i wokalistą Gavino Murgią oraz włoskim kontrabasistą Paolino Dalla Porta podejmą się nie lada wyzwania – po miesiącach przygotowań przystąpią do stworzenia wyjątkowego albumu przesyconego tradycjami, zarówno muzyki polskiej, jak i sardyńskiej. W samym centrum wyspy, w Nuoro, zaszyją się ponownie w studiu, by już po raz drugi stawić czoła karkołomnym kompozycjom przygotowanym przez Murgię i Fortunę specjalnie na to nagranie. Skład zespołu jest również nietypowy – saksofony, głos ludzki, trąbka, flugelhorn oraz kontrabas.

W drugiej połowie miesiąca Fortuna wylatuje do USA na zaproszenie dwóch amerykańskich zespołów do nagrania albumów w Teksasie. Pierwszy, to Sextet puzonisty Allana Kaplana, który zadebiutował w wydawnictwie Fortuna Music w ubiegłym roku (album FOTOGRAFIA jest obecnie dostępny w USA, ale można go również zdobyć za pośrednictwem strony internetowej www.fortuna-music.com). Tym razem materiał Sextetu wzbogacą, nie tylko obecność, ale i kompozycje Macieja Fortuny, który przeznaczył ostatnich kilka miesięcy wyłącznie na komponowanie utworów do nowo tworzonych albumów, również tego właśnie. Drugi album, to autorski debiut nowojorskiego gitarzysty Shaun’a Mahoney, do którego nagrania zaprosił on, poza Fortuną, także pochodzącego z Nowego Jorku Erika Unswortha oraz perkusistę Ricky Malichi i saksofonistę Macka Goldsbury, z którymi polski trębacz miał okazję już współpracować podczas kilku tras koncertowych, zarówno w Europie jak i w USA.

Ponadto pobyt w Stanach okraszą koncerty – planowane zarówno w klubie CoCo’s w El Paso, w którym kwintet Fortuna – Godlsbury – Mahoney – Unsworth – Malichi dokonali nagrań, wydanych następnie przez nowojorską oficynę Cadence Jazz Records, jak również w Nowym Meksyku i innych miastach Teksasu. Szczegółowy plan trasy koncertowej znajduje się na stronie internetowej www.maciejfortuna.pl, profilu Facebook oraz aplikacjach mobilnych.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia został wydany najnowszy album Macieja Fortuny (a dokładniej jego akustycznego kwartetu) – „Jazz From Poland Vol.1”.