„Byś wolny był” to pierwszy singiel, w wykonaniu zespołu Dziewczyny oraz Maleo Reggae Rockers, zapowiadający album “Panny Wyklęte/Wygnane vol. 2”. Premiera płyty odbędzie się 19 maja 2015 roku. Wydawcą albumu jest Fundacja Niepodległości, natomiast opiekę artystyczną nad całością pełni Darek „Maleo” Malejonek.

Singiel „Byś wolny był” przenosi słuchaczy w czasy, kiedy w codzienność młodych Polaków wpisana była walka o wolność. To jej podporządkowany był rytm ich dnia, ale mimo wielu przeciwności nie tracili nadziei, że zwycięstwo jest możliwe.

www.youtu.be/G0V33SZ8lA4

“Miałam przed oczami front, niekończące się krwawe walki na Monte Cassino, z dala od ojczyzny, rodziny. Niepewność czy kiedykolwiek jeszcze możliwy będzie powrót do najbliższych, do kraju. Strach, ale i odwaga, walka za ojczyznę, o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń Polaków. Dla nas…” – mówi Ania Szafraniec, autorka tekstu, reprezentująca zespół Dziewczyny.

Historycznym tłem albumu „Panny Wyklęte/Wygnane” vol. 2 jest zwycięska Bitwa o Monte Cassino w 1944 roku, która zakończyła się zwycięstwem nad Niemcami dokładnie 19 maja. Na płycie znajdzie się 15 piosenek, napisanych i zaśpiewanych przez polskie wokalistki, które wniknęły w te trudne losy, a zdobytą wiedzę ubrały w kobiece teksty wypełnione emocjami i empatią.

W poruszających tekstach można odnaleźć tę wewnętrzną siłę, która pozwalała ich bohaterkom „zachować się jak trzeba” w najtrudniejszych czasach. Różnorodność muzyki i artystycznych temperamentów wokalistek potwierdza, że te wartości mogą być bliskie także współczesnemu pokoleniu. Szacunek dla historii wyraża się tutaj w rocku, jazzie, soulu, hip-hopie, rapie i reggae. Wspiera go talent, dynamika i zaangażowanie artystów, którzy stworzyli tę płytę.

Premiera albumu „Panny Wyklęte/Wygnane” vol. 2 już 19 maja.

PANNY WYKLETE_WYGNANE_vol.2

Sam projekt PANNY WYKLĘTE zaowocował już dwoma płytami. Ich trasy koncertowe wpisywały się w ogólnopolskie działania Fundacji Niepodległości w ramach „Roku Żołnierzy Wyklętych – 2013” i „Roku Żołnierzy Tułaczy – 2014”.

Albumy Panny Wyklęte (2013) i Panny Wyklęte „Wygnane” vol. 1 (2014) odniosły ogromny sukces koncertowy. Gorące przyjęcie, z jakim się spotkały, potwierdza, że przesłanie twórców projektu – prezentowania ważnych treści historycznych z nowoczesnej sceny muzycznej – trafnie odpowiada oczekiwaniom publiczności.

Do wokalistek, które już aktywnie biorą udział w projekcie – Ani Rusowicz, Ani Brachaczek, Anny Przybysz, Anny Witczak-Czerniawskiej, Angeliki Korszyńskiej – Górny, Kasi Malejonek, Lilu, Ifi Ude, Mony oraz zespołu Dziewczyny i Paresłów – dołączyły kolejne – Jadwiga Basińska, Monika Borzym i Natalia Kukulska.

Warty uwagi jest gościnny udział w projekcie znakomitych jazz’owych muzyków – Krzysztofa Herdzina oraz Mazzoll’a, a także przedstawiciela muzyki tradycyjnej – Janusza Prusinowskiego.

Tracklista poniżej:

1. Kinga “Berka” Berkowicz i MRR “Zaśnij”
2. Zespół Dziewczyny i MRR “Byś wolny był”
3. Mona i MRR “Janina”
4. Kasia Malejonek i MRR “Gołębie serce”
5. Natalia Kukulska i MRR “Po co to było”
6. Ania Brachaczek feat. Mona i MRR “Raj”
7. Jadwiga Basińska i Darek Basiński feat. Mazzoll i MRR “Za pół godziny wracam do domu”
8. Anna Przybysz feat. Orkiestra Syrena “Miłość nam wszystkim wybaczy”
9. Monika Borzym i MRR “Nie zabije mnie nic”
10. Lilu i MRR “Czerwone maki”
11. Angelika Korszyńska – Górny i MRR “Requiem”
12. Ifi Ude feat. Darek Malejonek i MRR “Litania”
13. Paresłów i MRR “Musisz”
14. Ania Rusowicz feat. Krzysztof Herdzin “Będziemy Polską”
15. Anna Witczak – Czerniawska feat. Mazzoll, Janusz Prusinowski, Darek Malejonek i MRR “Bogurodzica”