Dzisiaj (5 maja) o godzinie 19:30 w PROM Kultury Saska Kępa w Warszawie w ramach cyklu „Cały ten jazz! MEET!” odbędzie się spotkanie z Piotrem „Pianohooliganem” Orzechowskim – jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – I. Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011). Lider kwartetu jazzowego High Definition.
Ma na swoim koncie trzy albumy. Współpracował m.in.: Philip Glass, Krzysztof Penderecki, Adrian Utley (Portishead), Randy Brecker, Victor Mendoza, Carlos Zíngaro, Skalpel, Adam Bałdych, czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.

Orzechowski 2-kopia

Jazz DO IT – Wystawa pod tytułem „Jazz DO IT” to projekt zrealizowany przez dwóch fotografów: Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego. Autorzy przez dziesięć lat fotografowali koncerty jazzowe. Właśnie z tego dorobku powstała wystawa.
Bogdan Augustyniak – ur. 1963 r. w Warszawie, od prawie 30 lat poznaje świat jako franciszkanin. Jego zamiłowanie do górskich wędrówek i wspinaczki zetknęła go z panem Feliksem Zwierzchowskim, artystą-fotografikiem. To zaowocowało chęcią utrwalania tego, co ulotne, a co czasami trwa tylko przez chwilę, czyli „atmosfery” gór. Wtedy także rozpoczęła się współpraca z fotografikami z Łomży. W tym środowisku dorastał do swojej pierwszej wystawy o Tatrach.
Od tego był już tylko krok, żeby – współpracując z Krzysztofem Wierzbowskim – spróbować zmierzyć się z innym tematem w fotografii. Z tym, co „grało” mu w duszy – z jazzem. Temat jeszcze trudniejszy do uchwycenia, bardzo ulotny, wielobarwny w swych emocjonalnych odcieniach, kapryśny… i piękny w bogactwie tych, którzy go tworzą, żyjąc muzyką. Drzwiami do jazzu okazał się Robert Majewski, który po latach, razem ze swoim bratem Wojciechem, rozpoczynali wernisaż jazzowych zdjęć w galerii Delfiny Krasickiej w Warszawie.

Później rozpoczęła się współpraca z fundacją EuroJazz, z Jurkiem Szczerbakowem oraz kolejne koncerty, spotkania z artystami „malujący dźwiękiem”…a teraz jesteśmy tu.

Krzysztof Wierzbowski – ur. 1975 r. Fotograf dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje nad reportażem społecznym oraz fotografią uliczną.
Laureat wielu nagród w konkursach fotograficznych m.in. National Geographic, Grand Press Photo, News-reportaż, Leica Street Photo. W swoim dorobku fotograficznym ma wystawy indywidualne w Polsce oraz zbiorowe we Francji i Niemczech. Mieszka i pracuje w Warszawie.

To, co szalenie ceni w fotografii koncertowej, to nie sam występ muzyków a kuluary, garderoby, korytarze w oczekiwaniu na koncert. To tam, jak mówi, dzieją się scenki dla fotografa, zajmującego się głównie dokumentem i reportażem, najciekawsze, często zaskakujące. A to głównie dlatego, że najczęściej fotograf jest tam osobą najmniej potrzebną i, jak to zwykle bywa, mówiąc delikatnie, wypraszaną.

Do fotografowania koncertów dziesięć lat temu namówił go Jerzy Szczerbakow. Z Bogdanem Augustyniakiem poznał się przy okazji realizacji reportażu o życiu zakonnym. Jako jednej z niewielu osób z „zewnątrz” w historii klasztoru dane mu było uczestniczyć we wszystkich zajęciach, jakie należą do codziennych obowiązków braci zakonnych.

Wystawa fotografii Jazz DO IT dedykowana jest wszystkim tym,
co swoją pasją i zaangażowaniem bezinteresownie promują muzykę jazzową.

Wstęp wolny

PROM Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23

O CYKLU KONCERTÓW

„Cały ten jazz!” w PROMIE Kultury Saska Kępa

„LIVE!”
Cykl koncertów prezentujących mistrzów jazzu, zarówno tych legendarnych, jak i wschodzące gwiazdy muzyki. Skierowany będzie zarówno do znawców i miłośników jazzu, ale – co równie ważne – także do tych, którzy fanami jazzu nie są, ale oczekują muzyki na najwyższym poziomie. Artyści, którzy wystąpią na scenie Klubu Kultury Saska Kępa reprezentują głównie mainstreamowy nurt jazzu, daleki od eksperymentów i awangardy, oparty na mistrzowskim warsztacie, akademickiej wiedzy muzycznej i przede wszystkim nieprzeciętnym talencie.
Cykl „Cały ten jazz! LIVE!” podejmuje próbę pokazania otwartego i przyjaznego oblicza jazzu.

Wstęp 20 zł

„MEET!”
Spotkania z wybitnymi muzykami jazzowymi – solowe improwizacje przeplatane rozmową czy też rozmowa przeplatana muzycznymi improwizacjami. Zaproszeni artyści będą mieli okazję opowiedzieć o swoich artystycznych poszukiwaniach i inspiracjach, historycznych sesjach nagraniowych, w których brali udział, a także o codziennym, pozascenicznym życiu jazzmana.

Wstęp wolny

Patronem cyklu „Cały ten jazz!” są RadioJAZZ.FM, kulturaonline.pl, jazzsoul.pl oraz e-miesięcznik JazzPRESS