Na piątej edycji poznańskiego festiwalu, w dn. 2 – 3 czerwca wystąpią m.in. Leszek Możdżer, Ambrose Akinmusire, Michael Wollny, Tamar Halperin, Atom String Quartet.

WWW

Enter Music Festival odbędzie się już po raz piąty – tuż przed długim, letnim weekendem, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Na mały jubileusz Festiwalu, Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny, zaryzykował wprowadzenie nowych akcentów. Enter 2015 to festiwal słów i dźwięków. Będzie miał swoich bohaterów nie tylko w osobach instrumentalistów, którzy ponad świetnym warsztatem, uosabiają, to co w muzyce najważniejsze – wolność, polot, wyobraźnię o abstrakcyjne myślenie ale wraz z aktorami i wokalistami zabierze nas w świat polskiej poezji. Świat w którym rządzi słowo.

W tym roku na scenie nad jeziorem spotkają się nie tylko artyści czerpiący z tradycji jazzowej, np. Ambrose Akinmusire i Sorin Zlat, czy poszukujący poza jego głównym nurtem wibrafonista Dominik Bukowski i klawesynistka Tamar Halperin, ale też śpiewający aktorzy, którzy na co dzień pracują z polskim słowem.

Pierwszego dnia Festiwalu na scenie nad jeziorem wystąpi łącznie ponad 40 artystów. Wieczór wypełni poezja Tuwima i Białoszewskiego. Dwa muzyczne spektakle stworzą dyptyk, dzięki któremu będzie można spojrzeć na polską historię i rzeczywistość z dwóch kontrastujących ze sobą punktów widzenia. Poemat Juliana Tuwima „Bal w Operze” do muzyki Leszka Możdżera zaprezentują artyści wrocławskiego Teatru Capitol, którzy w premierowej obsadzie wraz z kompozytorem wykonają koncertową wersję „Balu”, dla której emocjonalną przeciwwagą będzie koncert „Białoszewski 44” z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, z udziałem Kingi Preis i Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy. Pospieszalski w swojej złożonej kompozycji sięga po różnorodne formy muzyki: nawiązuje do barokowej polifonii, czy litanii i prowadzi ją aż po brzmienia zupełnie nowoczesne po to, żeby jak najpełniej wyrazić słowo poety.

Ponownie w świat abstrakcji zabierze nas koncert kwartetu Ambrosego Akinmusire, który uczył się gry kompozycji i muzyki od Herbie’ego Hancocka, Wayne’a Shortera i Terence’a Blancharda i stworzył znakomity, świetnie zgrany, mocno osadzony w jazzowej tradycji zespół, który zachwyca jazzową publiczność na całym świecie.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się z pozoru klasycznie. Leszek Możdżer wraz z Dominikiem Bukowskim i fenomenalnym Atom String Quartet zagrają kompozycje pianisty napisane na wibrafon i kwartet smyczkowy. Artyści po raz kolejny zabiorą głos w sprawie unieważnienia granicy oddzielającej świat muzyki klasycznej od świata muzyki jazzowej. Po tym spotkaniu wirtuozów z których każdy jest osobnym unikatowym muzycznym światem, możemy się spodziewać mnóstwa barw i spontaniczności ale przede wszystkich wyrafinowanego, szlachetnego brzmienia i radości muzykowania.

Ostatni koncert urodzinowej edycji będzie miłym odniesieniem do wcześniejszych festiwali, na których, w różnych konfiguracjach, pojawiał się już Michael Wollny. Tym razem usłyszymy go w bajecznym duecie na fortepian i klawesyn, wraz z urzekającą Tamar Haperin, w specjalnie wznowionym programie, który zachwycił Leszka Możdżera na Festiwalu Jazz Baltica 2010. „Wunderkammer” to transowa, hipnotyzująca podróż po systemie tonalnym w których instrumenty strunowe stają się swoistym medium zadającym pytanie na które odpowiedź może dać tylko proces zanurzenia się w tu i teraz. Tajemnicza, intrygująca, na swój sposób rytualna muzyczna forma będzie idealnym zakończeniem piątej edycji Enter Music Festival.