Smutna wiadomość dla fanów Gorana Bregovica i Kayah. Artystanie wystąpi 20 czerwca na tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim. Nie dojdzie więc do wielkiego powrotu, czyli wspólnego koncertu z Kayah. Po ostatnich wypowiedziach Bregovića dotyczących aneksji Krymu przez Rosję, organizatorzy uznali, że są one sprzeczne z wartościami jakie przyświecają twórcom Live Festivalu.

Poniżej możecie przeczytać oświadczenie organizatora w sprawie odwołanego występu.

„26 marca br. Goran Bregović wystąpił w Sewastopolu, na terenie zaanektowanego przez Rosję Krymu. Aneksja Półwyspu Krymskiego, do której doszło z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, jest zagrożeniem dla trwałości pokoju na świecie. Według raportów światowych organizacji monitorujących sytuację na świecie, na terenie Krymu wciąż dochodzi do przypadków łamania praw człowieka, ograniczania wolności, w tym słowa oraz prześladowania mniejszości etnicznych. Dlatego też, publiczne wypowiedzi artysty po koncercie, w których Bregović bagatelizował fakt wystąpienia na zaanektowanych bezprawnie terenach, a także jednocześnie dystansował się od potępienia zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie, są sprzeczne z wartościami, które przyświecają twórcom i pomysłodawcom Life Festivalu.Postawa Gorana Bregovicia w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są niestety, co odnotowujemy ze szczerą i nieskrywaną przykrością, sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego też, kierując się wyznawanymi przez nas wartościami, postanowiliśmy zrezygnować z powierzenia Goranowi Bregoviciowi misji ambasadora tegorocznej edycji Life Festivalu oraz jednocześnie zdecydowaliśmy się na odwołanie jego występu, zaplanowanego w ramach tegorocznego festiwalu.
Nasza decyzja jest podyktowana przekonaniem, iż gwarancją zapewnienia wiarygodności przekazu idei, inspirującej nas w procesie organizacji Life Festiva, jest jedność oraz tożsamość stanowiska światopoglądowego Organizatorów Festiwalu oraz uczestniczących w nim artystów, w antywojennym tonie.
Wkrótce ogłosimy nazwiska kolejnych artystów, uczestników koncertu »Artyści przeciwko wojnie«.
Informujemy jednocześnie, że bilety oraz karnety na LFO zachowują ważność, a ich cena nie ulega zmianie. W przypadku reklamacji związanej z odwołaniem koncertu Bregovicia, prosimy o kontakt ze sklepem, w którym dokonano zakupu biletów, bądź karnetów. – Fundacja Peace Festival, organizator Life Festival Oświęcim