Między 26 czerwca a 31 lipca 2015 roku odbędzie się jubileuszowa, XX edycja krakowskiego Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami. W ramach festiwalu odbędzie się ponad 100 koncertów. Największymi gwiazdami wydarzenia będą niewątpliwie: Herbie Hancock, Robert Glasper i Nigel Kennedy.

Na Koncercie Inauguracyjnym 26 czerwca w Centrum Kongresowym ICE wystąpi Nigel Kennedy ze swoim zespołem jazzowym oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Koncert poświęcony będzie pamięci Jarka Śmietany i nosi tytuł „Dla Przyjaciela”, z którym Kennedy wiele lat współpracował. Koncert będzie zarazem inauguracją Międzynarodowego Jazzowgo Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany, którego zasadnicza cześć odbędzie się w dniach 1-4 lipca br.

12 lipca w Centrum Manggha zagra po raz pierwszy w Krakowie Trio Roberta Glaspera – laureata Nagrody Grammy oscylującego miedzy nowoczesnym jazzem akustycznym a hip-hopem.

Kolejną gwiazdą festiwalu będzie Herbie Hancock, który wystąpi po raz pierwszy raz w Krakowie solo, na fortepianie i keyboardach 21 lipca w Centrum Kongresowym ICE. Ten jeden z największych żyjących gigantów jazzu również wystąpi w Krakowie po raz pierwszy.

Koncerty odbędą się m.in. w Piwnicy pod Baranami, klubie Harris Piano Jazz Bar. Zaplanowanych jest kilkanaście koncertów klubowych i plenerowych na Nocy Jazzu 18 lipca (m.in. Electro Deluxe z Francji), wiele koncertów i atrakcji na Niedzieli Nowoorleańskiej 4 lipca, kilkanaście koncertów z cyklu „Scena Młodych” i wiele innych koncertów, wystaw i wydarzeń.

Bilety na koncerty dostępne są m.in. na eventim. oraz w punkcie sprzedaży w Krakowie w Info Kraków na ul. Jana 2.