31 marca to data premiery najnowszego wydawnictwa José Jamesa. „Yesterday I had the blues: The Music of Billie Holiday” to hołd dla „muzycznej matki” artysty w 100-lecie jej urodzin. Znajdziemy na nim 9. utworów napisanych bądź spopularyzowanych przez Holiday. Producentem albumu został prezes wytwórni Blue Note – Don Was. Usłyszmy tutaj takich muzyków jak Jason Moran (pianino), John Patitucci (bas) i Eric Harland (perkusja). Całej płyty możecie odsłuchać poniżej.

 Jak możemy przeczytać na okładce płyty:

“Moje pierwsze wspomnienia muzyczne wiążą się z Billie Holiday. Jej głos wypełniał nasz dom – potężny, ciepły, intymny, jednym słowem – wyjątkowy.”

“Ponownie odkryłem Billie podczas trudnego okresu, kiedy byłem nastolatkiem” – mówi dalej James.
“Pomimo że uwielbiałem wtedy takie zespoły jak Nirvana, De La Soul oraz A Tribe Called Quest, jej muzyka przemawiała do mnie o wiele głębiej. Jej utwory były mistrzowską muzyczną metamorfozą bólu, traumy i wiary. W niej znalazłem nauczyciela. To dzięki Billie Holiday postanowiłem zostać wokalistą jazzowym i obrałem drogę, po której kroczę do dziś.”

Holiday urodziła się 7 kwietnia 1915 i jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych śpiewaczek jazzowych wszechczasów.