14 marca (dzisiaj) o godzinie 20. w Blue Note Jazz Club w Poznaniu odbędzie się koncert Soul Jazz Factor. Współpracą Vincenta Herringa i Jorisa Dudliego mogliśmy cieszyć się już wielokrotnie. Tym razem, usłyszeć ich można przy okazji kolejnego już wspólnego projektu. Soul Jazz Factor to przykład muzycznej kooperacji łączącej artystów zarówno amerykańskiej, jak i europejskiej sceny jazzowej. Muzycy pokroju Jeremy’ego Pelta czy Jareda Golda przedstawiają nam tym razem zachwycający mariaż funku i soulu.

SJFActorlive

Jeremy Pelt – trąbka
Przyjazd do Nowego Jorku, umożliwił mu współpracę z genialnymi muzykami – między innymi z Frankiem Wessem, Lonnie Plaxico, Nancy Wilson, Winardem Harperem, czy Ravi Coltranem. Był też członkiem wielu zespołów. Wymienić tu warto przede wszystkim The Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra czy legendarny the Duke Ellington Big Band. Obecnie, nie ograniczając się do gry w tylko jednym składzie, jest członkiem the Lewis Nash Septet, Mingus Big Band i the Cannonball Adderley Legacy Band, w którym towarzyszy mu Louis Hayes. Ukoronowaniem jego dotychczasowej kariery muzycznej jest poklask magazynu „DownBeat” i Jazz Journalist Association.

Vincent Herring – saksofon altowy
Niezaprzeczalnie, to jeden z najważniejszych współcześnie saksofonistów jazzowych. Nagrał 12 płyt w roli lidera, a na ponad 100 (!) pojawił się w charakterze gościa. Nie sposób tu wymienić w całości zespołów, w których grał, dlatego wyróżnić trzeba te najlepsze, a już na pewno najbardziej znane: The Freddie Hubbard Quintet, Nat Adderly Quintet, Horace Silver Quintet, The Carnegie Hall Big Band, czy wreszcie Art Blakey and The Jazz .

John Arman – gitara
Austriacki gitarzysta jazzowy, który wychowywany w muzykalnej rodzinie, już od najmłodszych lat trzymał w ręku gitarę. Posiadając wykształcenie klasyczne, swoją przyszłość postanowił związać z jazzem. Ukończywszy studia w Katedrze Jazzu w Rogal Academy of Music w Londynie, aktualnie mieszka w Wiedniu, gdzie realizuje się jako freelancer i nauczyciel.

Jared Gold – organy
Dzisiejsza pozycja tego muzyka jako rozchwytywanego wirtuoza organów to efekt wieloletniej pasji i szacunku, jakim darzy swojego legendarnego Hammonda B3.
Zapatrzony w mistrzów takich jak Larry Young, Jack McDuff czy Don Patterson, rozwinął swoje unikalne brzmienie oparte na bogatej harmonii i zdecydowanym „groove”. Wszechstronności Jareda dowodzi współpraca z tak różnymi artystami jak Dave Stryker, John Abercrombie, Ed Cherry, Jon Gordon, Ralph Bowen, Bruce Williams, Cecil Brooks III

Joris Dudli – perkusja
Autor większości materiału wykonywanego przez Soul Jazz Factor, aktualnie stały członek Vienna Art. Orchestra, a w latach 1979-1985 również the Art Farmer Quintet. Po swojej przeprowadzce do Stanów, posłuchać go można było w towarzystwie takich gigantów, jak chociażby Joe Zawinul & the Syndictae, Benny Golon, Cortis Fuller. Johnny Griffin. Clifford Jordan, Joe Lovano czy Joe Henderson. Przez lata podróżował po całej Europie, biorąc udział w takich projektach, jak Earth Jazz Group, Sonny Fortune i Vincent Herling / Eric Alexander Quintet.