Na 31 marca José James zapowiedział swoje najnowsze wydawnictwo. Album zatytułowany „Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday”, ma być hołdem złożonym tej legendarnej piosenkarce z okazji jej 100. urodzin. Jak mówi James, Holiday jest jego „muzyczną matką”. Na albumie znajdzie się 9 utworów napisanych lub spopularyzowanych przez Holiday. Album został wyprodukowany przez prezesa Blue Note Records – Dona Wasa, zagrali na nim tacy muzycy jak pianista Jason Moran, basista John Patitucci i perkusista Eric Harland.

jose james holiday

Na okładce Jose James napisał:

„Moje pierwsze, czyste muzyczne wspomnienie to Billie Holiday. Jej głos płynął po naszym domu – był wielki, ciepły, kameralny i całkowicie unikalny.”

Tych samych słów można użyć opisując głos Jamesa. Do tej pory wydał trzy albumy. Dwa ostatnie wydane zostały pod szyldem Blue Note Records: utrzymany w klimatach r’n’b „No Beginning No End” (2013 rok) oraz eksperymentalny rock czyli „While You Were Sleeping” z 2014 roku.

James kontynuuje:

„Powróciłem do Billie ponownie w dość trudnych dla mnie młodzieńczych czasach. Kochałem wtedy Nirvanę, De La Soul i A Tribe Called Quest, ale to jej muzyka przemówiła do mnie głębiej. Wykonana przez nią praca była mistrzostwem – bólu, lęku i wiary w muzykę i siłę transformacji. Wtedy znalazłem swojego muzycznego nauczyciela. Billie Holiday zrobiła ze mnie wokalistę jazzowego i pokazała mi drogę, którą podążam dzisiaj.”

Poniżej możecie zapoznać się z tracklistą „Yesterday I Had The Blues: The Music Of Billie Holiday”.

1. Good Morning Heartache
2. Body and Soul
3. Fine and Mellow
4. I Thought About You
5. What a Little Moonlight Can Do
6. Tenderly
7. Lover Man
8. God Bless the Child
9. Strange Fruit

10947355_10152782965153795_4134219205580165155_n