Wirtuoz trąbki z zespołem w nowym składzie – 31 stycznia w Kawiarni Muzycznej FAMA. Maciej Fortuna Trio, które wystąpi przed białostocką publicznością to świeże wyraziste brzmienie, wirtuozostwo wykonawcze i nowe, ciekawe kompozycje. Nowy skład, nowe wyzwania, „nienowy” repertuar.

Trio wystąpi z programem, na który składają się utwory zapomnianych lub nie dość docenionych polskich kompozytorów jazzowych – od lat pięćdziesiątych począwszy, a skończywszy na utworach najnowszych. Wszyscy znają Komedę, wszyscy Komedę grają. Czy jest coś poza Komedą? Kurylewicz, Trzaskowski, Muniak, Milian, Seifert. Polski jazz istnieje. Co więcej, okazuje się być bardziej nieprzewidywalny, niż sądziłby niejeden z nas. Bardziej energetyczny, dziki i wolny…

Do współpracy przy realizacji tego projektu Maciej Fortuna zaprosił doświadczonych muzyków: Jakuba Mielcarka – znakomitego polskiego kontrabasistę młodego pokolenia oraz Franka Parkera – wysoko cenionego w świecie amerykańskiego perkusistę.

maciej_fortuna_trio3__large

Maciej Fortuna – trąbka
Jakub Mielcarek – kontrabas
Frank Parker – perkusja (USA)

Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer. Jest doktorem sztuk muzycznych, magistrem prawa, producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe. Wykłada na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma w swoim dorobku osiem w pełni autorskich płyt: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”; „In The Small Hours”, „1” oraz „LIVE”. Oprócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi i poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, trębacz eksperymentuje z innymi gatunkami muzycznymi. Wykorzystuje zdobycze live electronics, tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne i produkcje video.

Jakub Mielcarek – kontrabasista, studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kontrabasu Michała Barańskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po formy world music i muzyki tradycyjnej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” przyznawaną najlepszemu instrumentaliście (2009) oraz wyróżnienie indywidualne otrzymane na Festiwalu Nowa Tradycja (2012).

Frank Parker – znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: „Jazz At the Crossroad” (1992) i „The Third Degree” (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu.

Koncert odbędzie się w ramach muzycznego cyklu Jazz na BOK-u. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury.