10.12.2014 na scenie Pardon, To Tu o godzinie 20:30 zagości znakomite jazzowe 'Krzysztof Dys Trio’, a tworzą one znakomici muzycy którzy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach już od kilkunastu lat.

Program122014PTTjpg

Krzysztof Dys Trio w składzie: Krzysztof Dys – fortepian; Andrzej Święs – kontrabas; Krzysztof Szmańda – perkusja.

Zespół, który funkcjonuje jak jeden organizm, w którym panuje homeostaza i harmonia. Jednocześnie ich muzyka generuje skrajne emocje, które zderzają się ze sobą w mózgu słuchacza powodując nowe doznania i odblokowując obszary jeszcze nieodkryte. Obecnie, myślą przewodnią 'Krzysztof Dys Trio’ jest wielopłaszczyznowa transformacja standardów jazzowych, powodująca zakrzywienie czasoprzestrzeni i pozwalająca usłyszeć to co wcześniej pozostawało w sferze ciszy. Głównym filarem ich muzyki jest czas, który jak się okazuje sam w sobie może być wielowymiarowy.

Krzysztof Dys – jest absolwentem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu profesor Anny Organiszczak. Od roku 2007 sam wykłada na tej uczelni. Współpracował już z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem – z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Ostatnio w tym składzie koncertową premierę miał nowy projekt klarnecisty „Radiance”, inspirowany średniowieczną muzyką żydowską.

Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem “Kocinem” Kocińskim (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów.

Dys współpracuje także z poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet. Razem nagrali cieszący się wielkim uznaniem album „Tropy”. Inspiracją dla Dysa jest twórczość kompozytorów rosyjskich: Aleksandra Nikołajewicza Skriabina i Siergieja Prokofiewa oraz jazz Billa Evansa i Milesa Davisa a także muzyka Grażyny Bacewicz.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 2007: 3rd prize, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France
  • 2006: 2nd prize, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland
  • 2006: Grand Prix, “Jazz nad Odrą” Festival, with Soundcheck, Wrocław, Poland