Jazz Juniors to  wyjątkowa okazja do usłyszenia największych jazzowych gwiazd. II dnia Festiwalu (6 grudnia) wystąpią Rafał Sarnecki, Marcin Wasilewski Trio oraz Muniak Troino. Dokonania i twórczość tych artystów są warte uwagi, dlatego zachęcamy do ich lektury.

RAFAŁ SARNECKI BROOKLYN SEXTET

Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Od 2005 roku mieszka i występuje w Nowym Jorku. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w Chinach, w Izraelu, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA oraz jedenastu krajach Europy. Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. W 2005 roku otrzymał stypendium na prestiżowym wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY.
Rafał nagrał trzy płyty prezentujące jego kompozycje autorskie. Pierwszy album „Songs From a New Place” wydany w 2008 roku był nominowany do nagrody FRYDERYK 2009. Druga płyta zatytułowana „The Madman Rambles Again” została wydana w 2011 przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił The Madman Rambles Again wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo Hi-Fi i Muzyka* przyznało płycie *Wyróżnienie Roku 2011*. Jesienią 2014 nakładem amerykańskiej wytwórni Brooklyn Jazz Underground Records ukazał się trzeci album  Rafała zatytułowany„Cat’s Dream”.

Na początku października 2014r na rynek trafiła nowa płyta Rafała Sarneckiego. Album “Cat’s Dream” został wydany przez prestiżową amerykańską firmę Brooklyn Jazz Underground Records. Jest to trzeci już krążek w dorobku artysty.

Skład Rafał Sarnecki Brooklyn Sextet:

  • RAFAŁ SARNECKI – GITARA (PL)
  • LUCAS PINO – SAKSOFON TENOROWY ORAZ KLARNET BASOWY (USA)
  • BOGNA KICIŃSKA – GŁOS (PL)
  • GLENN ZALESKI – FORTEPIAN (USA)
  • RICK ROSATO – KONTRABAS (CA)
  • COLIN STRANAHAN – PERKUSJA (USA)

MARCIN WASILEWSKI TRIO

To najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. To także najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom – w najpiękniejszym w jazzie układzie: standardowego, akustycznego trio. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz – to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą; nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się już tej precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi.(Dionizy Piątkowski)

7 października  2014 roku ukazał się nowy album  Tria  Marcina Wasilewskiego zatytułowany SPARK OF LIFE . Jest to  czwarty album nagrany dla wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze zespołu. Tym razem do współpracy przy nagraniach SPARK OF LIFE muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera. Honorowy Patronat nad wydaniem płyty i trasą promującą nowy album objęli Ambasadorowie Niemiec i Szwecji. Mecenasem trasy koncertowej jest STOART Związek Artystów Wykonawców.

MUNIAK/TROIANO – SAXOPHONE SUMMIT

W kluie jazzowym „U Muniaka” (ul. Floriańska 3), gdzie gospodarz tego miejsca, legenda jazzowego saksofonu w Polsce, Janusz Muniak zagra z zespołem włoskiego saksofonisty, a właściwie multiinstrumentalisty Atillo Troiano. Ale to nie będzie pojedynek; raczej spotkanie dwóch znakomitych artystów, równie wielkim uczuciem darzących standardy jazzowe. Na scenie u boku Muniaka i Troiano wystąpią: Giuseppe Venezia (kontrabas), Roberto Patano (gitara), Arkadiusz Skolik (perkusja). Rozpoczęcie koncertu o godz. 21:30.