25 listopada w Centralny Basenie Artystyczny w Warszawie w ramach tegorocznego 56. Jazz Jamboree Janusz Szprot, pianista i pedagog od ponad 20 lat działający w Turcji, zaprezentuje program „From Turkey with Jazz – Na latającym dywanie” z udziałem czołowych jazzmanów tureckich. Koncert z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Państwem Tureckim odbędzie się pod patronatem Ambasady Turcji w Warszawie. Gościem specjalnym będzie Matthew Tyrmand, syn, legendarnego pisarza, Leopolda Tyrmanda, guru polskiego jazzu lat powojennych, ojca chrzestnego festiwalu Jazz Jamboree.

Janusz_Szprot_Plakat_2014-Jazz-Jamboree-kopia

Po koncercie projekcja filmu:
JAZZOWE DZIEJE POLSKI
Serial dokumentalny, reż Andrzej Wasylewski
Odsłona 1 – Jeszcze nie wiesz, kto on taki, 30 min.
Odsłona 2 – Moja miłość jest silniejsza niż wojna, 30 min.

Janusz Szprot– pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, wykładowca akademicki, publicysta i pedagog. Obecny od ponad 40 lat na międzynarodowej scenie jazzowej. Studia w klasie fortepianu i teorii. Absolwent Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1971 roku zadebiutował z zespołem 726 St. Peter Street Jazz Band na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, a następnie w latach 1972-75 był pianistą i kierownikiem muzycznym w zespole Goild Washboard, z którym na festiwalu Złota Tarka w Warszawie zdobył główną nagrodę zespołową i wyróżnienie indywidualne (1975). Współpracował także jako aranżer i kompozytor z zespołami Royal Rag (1975-76), Asocjacja HAGAW (1976-77). Z grupą Sami Swoi (1977-85) reprezentował polski jazz na ważniejszych festiwalach europejskich m.in. North Sea Jazz Festival i Pori Jazz Festival (1982-83). Koncertował i nagrywał także z własnymi zespołami – kwartetem, triem i z grupą Amalgamat (1981-1983).

Znaczącą w jego karierze artystycznej była współpraca z Tomaszem Szukalskim w zespole Blues Duo „Sz-Sz” (1985-89). Podczas licznych wojaży artystycznych po kraju i całej Europie, Azji (Turcja) i Afryce (Etiopia) Duo „Sz-Sz” spotykało z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem ekspertów. Festiwale Jazz Jamboree, koncerty klubowe, programy radiowe i telewizyjne, trzy albumy dla Poljazzu: Blues Duo „SZ-SZ” (1987), „Gdy Śliczna Panna” (1988) – kolędy polskie z Anną Jurksztowicz; „Ethio Jazz” (1988) z Mulatu Astatke.

Koncerty Blues Duo na festiwalu w tureckiej Ankarze (1989) były znaczące w karierze muzycznej Janusza Szprota. W 1990 roku przeniósł się do Turcji, gdzie założył i przez wiele lat pozostawał szefem pierwszego w Turcji Wydziału Jazzu na Bilkent University w Ankarze. Nie traci kontaktu z Polską i co roku przyjeżdża do Puław jako Dyrektor Artystyczny Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych.

Poza działalnością pedagogiczną jest również aktywny jako muzyk, często inicjuje i realizuje międzynarodowe projekty artystyczne, m.in. w 1983 roku: „Polish-Turkish Jazz-Connection” – supergrupę złożoną z wybitnych jazzmanów z Polski i Turcji – m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Andrzej Jagodziński oraz Okay Temiz, Neset Ruacan, Tuna Otenel, Ali Peret, Imer Demirer, Sibel Kose – z Turcji.

Ukoronowaniem już blisko 25-letniej działalności Janusza Szprota w Turcji jest nagrany w polsko-tureckim składzie album: „Polonezkoy” (ADA Records – Istanbul) „Na tureckim dywanie” (Selles Records – Warszawa). Podobny profil artystyczny posiada ostatni międzynarodowy projekt Janusza Szprot Young@Hearts, który miał premierę w czasie Warsztatów Jazzowych w Puławach (2008), a następnie był realizowany w Turcji (2008- 2014), RPA (2008) i na Węgrzech (2013).