Konkurs rozwiązany. Sprawdźcie maile.

Pytanie: Jaki tytuł nosi ostatni krążek Tommy’ego Emmanuela?

Odpowiedź: The Guitar Mastery of Tommy Emmanuel (2014)

Tommy WTG

Tommy Emmanuel, niezrównany mistrz techniki fingerstyle, zagra na finałowym koncercie 17. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+. Australijczyk, uważany za najlepszego gitarzystę akustycznego na świecie, wystąpi 7 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Kariera Tommiego Emmanuela zaczęła się niemal natychmiastowo, kiedy jako czteroletnie dziecko dostał do ręki gitarę. Pierwszych lekcji gry na instrumencie udzielałam mu matka i zaledwie dwa lata później Tommy zaczął występować w rodzinnym zespole The Emmanuel Quartet. Fenomenem jest też fakt, że gitarzysta nigdy później nie odebrał formalnej edukacji muzycznej, ale całe życie uczył się grać ze słuchu. Już jako siedmiolatek Tommy zachwycił się nagraniem Cheta Atkinsa i postanowił poświęcić się technice fingestyle. Jest to sposób grania na gitarze, polegający na jednoczesnym graniu linii basu, melodii, akordów i odgłosów perkusyjnych, co daje efekt obecności kilku muzyków na scenie.

Od tamtej pory minęło ponad 50 lat, ale osiągnięcia Tommiego Emmanuela są coraz bardziej zadziwiające. Już w latach 80-tych gitarzysta współpracował jako muzyk sesyjny z takimi zespołami jak: Air Supply, Men at Work oraz Dragon. 10 lat później udało mu się nagrać kultowy album The Day The Pickers Took Over The World wspólnie z uwielbianym przez niego Chetem Atkinsem. Płyta ta została uhonorowana nominacją do nagrody Grammy oraz Midnight Drive. Jednak światowa popularność artysty wzrosła jeszcze bardziej w 2000 roku po występie na ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Sydney. W 2008 roku Tommy Emmanuel został okrzyknięty najlepszym gitarzystą akustycznym przez magazyn Guitar Player, a 2010 otrzymał Order Australii, czyli prestiżowe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju. Natomiast sam Chet Atkins uhonorował Tommiego tytułem „Certified Guitar Player”, którym mogło pochwalić się tylko 5 gitarzystów na świecie.
Obecnie Tommy Emmanuel ma już na swoim koncie ponad 20 znakomitych albumów i 2 nominacje do nagrody Grammy (drugą za piosenkę Gameshow Rag/Cannonball Rag z płyty The Mystery). Australijczyk jest też uważany za niezmordowanego „tytana gitary”, gdyż każdego roku gra prawie 300 koncertów. Natomiast w chwilach, kiedy akurat oficjalnie nie występuje, prowadzi warsztaty, jammuje albo po prostu opowiada o muzyce. Kolejnym fenomenem jest też fakt, że artysta nigdy nie przedstawia wcześniej programu koncertowego, ale dopiero na scenie decyduje o swoich wykonaniach. Niespotykany geniusz, spontaniczność i otwartość na reakcje publiczności to cechy, które sprawiają, że koncerty Tommiego Emanuela zawsze cieszą się olbrzymią popularnością. Tak było podczas Festiwalu GITARA+ w 2004 i w 2011 roku we Wrocławiu. Podobnych zaskoczeń, muzycznych uniesień i udzielającej się wszystkim niespożytej energii Tommiego możemy spodziewać się też 7 grudnia w trakcie tegorocznego koncertu finałowego. Jednak, by tego wszystkiego doświadczyć, warto pomyśleć o wcześniejszym zakupie biletu.

Tommy Emmanuel
Genialny Gigant Gitary
Niedziela, 07.12.2014, godz. 18:00
Wrocławskie Centrum Kongresowe, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław
17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe www.gitaraplus.pl
Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.sklep.gitara.wroclaw.pl oraz przed koncertami. Cena: 150 zł (sektor I) i 120 zł (sektor II), 90 zł (sektor III).