19 listopada na scenie klubu Progresja odbędzie się koncert Bill Evans & His Soulgrass Band.

Pytanie: Jaki tytuł nosi ostatnia płyta artysty?

Odpowiedź: “Dragonfly”

BillEvans

Bill Evans, laureat nagrody Grammy, w wieku 22 lat dołączył do grupy Milesa Davisa, z którą nagrywał oraz koncertował po całym świecie. Występował także i tworzył z takimi artystami jak John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra, Herbie Hancock, Lee Ritenour, Dave Grusin, Steps Ahead oraz Mick Jagger, po drodze zgarniając kilka nagród Grammy. Od 1990 roku Evans koncertował niemal wyłącznie ze swoim zespołem, dając ponad 100 koncertów rocznie. Nagrał 19 albumów solowych, włączając ostatni – “Dragonfly” (2011), dwukrotnie nominowany do Grammy.

Przez swoją ponad 20-letnią karierę artysty solowego, eksplorował gatunki muzyczne, wykraczające poza tradycyjny jazz – rock, hip-hop, jam, fusion, soul i slamming funk. Ostatnio ze swoją płytą “Soulglass” wkroczył na terytorium, gdzie miesza jazz, funk i bluegrass, tworząc jedyną w swoim rodzaju hybrydę, będącą jednocześnie kwintesencją amerykańskiego stylu. Kolejny album – “The Other Side of Something” (2008) muzyk nazwał przedłużeniem “Soulgrass”. O swojej ostatniej płycie – “Dragonfly” (2011) mówi, że jest ona tyglem pełnym różnych stylów muzycznych, które wymieszane świetnie ze sobą współgrają. Evans brzmienie, które udało mu się osiągnąć podsumowuje określeniem “Americana-meets-soul-meets-jazz”.

Soulgrass Band

Ryan Cavanaugh – członek Soulgrass od 2006 roku, gra na banjo od ponad dwudziestu lat. Utalentowany perkusista – Josh Dion, jednocześnie udziela się wokalnie, wraz z Billem Evansem napisał wiele utworów na “Dragonfly”. Nowojorczyk Mitch Stein jest znany ze współpracy z Davidem Sanbornem, The Brecker Brothers i Stevem Kimockiem. Na basie gra Dave Anderson.

GRAMMY WINNER BILL EVANS & HIS SOULGRASS BAND (USA):

BILL EVANS – saksofon, keyboard, wokalsax, keyboard, voice
DAVE ANDERSON – bas
JOSH DION – perkusja, wokal
MITCH STEIN – gitara, wokal
RYAN CAVANAUGH – banjo elektryczne