Trzy koncert Krakowskiej Jesieni Jazzowej w Alchemii 12, 13 i 15 listopada: Perch Hen Brock & Rain, Peter Brötzmann/ Steve Noble/ Jason Adasiewicz Trio, Kaze.

  • 12 listopada, w Alchemii, zagra Perch Hen Brock & Rain.

Kwartet, w którym spotyka się to, co najlepsze w amsterdamskiej i nowojorskiej scenie współczesnej muzyki improwizowanej. Para Ab Baars i Ig Henneman jako duet współpracują od końca lat 90. To wtedy, podczas rzymskiego festiwalu Controindicazioni w głowach muzyków pojawiła się myśl o wspólnym graniu. Od tego czasu Baars (saksofon tenorowy, klarnet) i muzyczna radykalistka Henneman (skrzypce) zdążyli odwiedzić pół świata. Ingrid Laubrock i Tom Rainey to przy nich debiutanci – ich pierwszy wspólny materiał, wyczekiwana od lat płyta „And Other Desert Towns”, miała premierę w 2014.

Po występie Laubrock w domu Baarsa i Henneman w Amsterdamie, zaiskrzyła myśl o wspólnych występach. Składu dopełnił Rainey. Szczegóły współpracy nowego kwartetu muzycy omawiali po występie Raineya w słynnej amsterdamskiej mekce jazzu, Bimhuis.

plakat-300x420

  • Dzień później, 13 listopada, usłyszymy niezwykłe Peter Brötzmann/ Steve Noble/ Jason Adasiewicz Trio.

To połączenie dwóch projektów, w które Brötzmann zaangażował się na przestrzeni ostatnich lat. Początki współpracy Brötza ze Stevem Noblem sięgają 2010 r. Niemiecki saksofonista zjednoczył wówczas szeregi z perkusistą Noblem oraz kontrabasistą Johnem Edwardsem. Efektem ich współpracy, która rozpoczęła się wraz z elektryzującymi występami w londyńskim Cafe OTO był album „…The Worse The Better” (2010). Drogi Brötzmanna i Jasona Adasiewicza, czołowego wibrafonisty chicagowskiej sceny muzycznej, przecięły się rok później. Występ na nowojorskim Vision Festival 2011 zaowocował wspólną trasą obu twórców.

Steve Noble to uczeń nigeryjskiego mistrza perkusji Elkana Ogunde. Noble miał okazję współpracować z takimi twórcami jak Derek Bailey, Lol Coxhill, Ikue Mori czy Tristan Honsinger. Komponuje także muzykę filmową oraz prowadzi własną oficynę wydawniczą, Ping Pong Productions.

Jason Adasiewcz związany z chicagowską sceną jazzu. Uznawany wielokrotnie przez krytyków miesięcznika Down Beat za materiał na gwiazdę sceny. Muzyk ma na swoim koncie współpracę z takimi twórcami jak Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra czy Nicole Mitchell Ice Crystal Quartet. Znany jest także z żywiołowych improwizacji.

  • Jazzowy tydzień zakończy koncert Kaze – 15 listopada.

To niezwykły japońsko-francuski kwartet na dwie trąbki, bębny i pianino. Grupa łączy w swoich szeregach dwóch muzyków renomowanego francuskiego zespołu Muzzix: grającego na trąbce Christiana Pruvosta i bębniarza Petera Orinsa oraz czołowych przedstawicieli japońskiej sceny muzyki improwizowanej, trębacza Natsuki Tamura i pianistę Satoko Fujii. Swój debiut płytowy, „Rafale”, Kaze zarejestrował podczas koncertu w Krakowie w 2011 r. Płytę otwiera swoisty hołd Nastuki Tamury dla Fryderyka Chopina, kompozycja „Noise Chopin”. Kwartet ma w swoim dorobku dwie płyty: „Rafale” (2011) oraz „Tornado” (2013), która ukazała się nakładem japońskiej wytwórni Libra Records.