Koncert z 2012 roku zarejestrowany z okazji urodzin wybitnego chińskiego pianisty – Lang Langa z gościnnym udziałem amerykańskiego pianisty jazzowego – Herbiego Hancocka.

Lang Lang (ur. 1982) to jeden z najbardziej znanych chińskich wirtuozów fortepianu. Muzyka była ważnym elementem w jego życiu niemalże od początku. Ponoć gdy miał dwa lata oglądał kreskówkę „Tom i Jerry” i w epizodzie „Koncert kota” usłyszał po raz pierwszy „Rapsodię Węgierską” Franciszka Liszta. Rok później pobierał już lekcje fortepianu u profesora Zhu Yafena. Zaszczyty przyszły równie wcześnie – jako pięciolatek wygrał konkurs w rodzinnej miejscowości, wykonując swój pierwszy publiczny recital.

Przełomem w karierze Lang Langa okazał się występ w zastępstwie Andre Wattsa w sierpniu 1999 roku podczas Festiwalu Ravinia w Stanach Zjednoczonych, kiedy zagrał pierwszy koncert fortepianowy Czajkowskiego. Od tego czasu jego kariera nabrała dynamicznego tempa. Wkrótce podpisał kontrakt ze znaną niemiecką wytwórnią Deutsche Grammophon. 7 i 8 stycznia 2010 roku rozpoczął obchody Roku Chopinowskiego w Polsce, grając w Filharmonii Narodowej Koncert f-moll op. 21 oraz Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina. Obecnie współpracuje z wytwórnią Sony i grywa na całym świecie.

Herbert Jeffrey Herbie Hancock (ur. 1940) to jeden z najbardziej znanych współczesnych pianistów jazzowych, a także kompozytor, aranżer i bandlider jazzowy. Znany jest z angażowania się w projekty z przedstawicielami muzyki poważnej. Jest laureatem NEA Jazz Masters Award z 2004 roku.

Emisja 7 listopada, godz. 01:30, TVP Kultura