Trzech weteranów nowojorskiej sceny i nasz trębacz rozpoczynają trasę „The Last of the Beboppers”. 6 listopada koncertem w Firehouse Space na Brooklynie, Fortuna/ Goldsbury/ Minchello/ Grassi rozpoczną amerykańską trasę koncertową „The Last of the Beboppers”, która ma być hołdem złożonym tradycji jazzowej i łączy się z premierą najnowszego albumu o tym samym tytule.

Zespół tworzy trójka weteranów nowojorskiej sceny jazzowej z lat 60. i 70. oraz polski trębacz młodego pokolenia, Maciej Fortuna. Nowojorczycy należą do ostatniej generacji artystów z czasów prawdziwego boomu na hardbopowy jazz: hammondzista Mark Minchello, perkusista Lou Grassi i saksofonista Mack Goldsbury – dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy w kategorii: „Best Improvised Jazz Solo”.

Maciej Fortuna jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych. Koncertuje na całym świecie, wciąż poszukuje nowych form wyrazu eksperymentuje z live electronics i elektroni- cznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Tym razem, na zasadzie powrotu do korzeni, wziął udział w skrajnie mainstreamo- wym nagraniu. Efekt tej międzypokoleniowej i międzynarodowej współpracy może okazać się zaskakujący. Tradycyjny jazz wciąż żyje i ma się całkiem nieźle.

Pozostałe koncerty odbędą się w Old Dearhead w Pensylwanii oraz w St. Peter’s Church w Nowym Jorku – jednym z bardziej rozpoznawal- nych miejsc koncertowych społeczności jazzowej lat 60. i 70., które do dziś cieszy się popularnością. Na koniec trasy zaplanowano koncert w ramach All Souls Jazz Festival w Chicago, gdzie zespół wystąpi przed polską publicznością w Chopin Theatre.

fm018_okladka__large

9 listopada podczas wspomnianego koncertu St. Peter’s Church w Nowym Jorku będzie miała miejsce oficjalna amerykańska premiera albumu „The Last of the Beboppers”. Polska premiera jest planowana na 30 listopada 2014 r. „The Last Of The Beboppers” stanowi również osobisty hołd złożony wybitnemu hammondziście Charlesowi Earlandowi. Wydawnictwo ukazuje się nakładem Fortuna Music.

Skład zespołu:
Maciej Fortuna – trąbka; Mack Goldsbury – saksofon; Mark Mincello – organy hammonda; Lou Grassi – perkusja; Ed Shuller – kontrabas (6 listopada 2014)

Trasa:
5 listopada – Fieldston Middle School
3901 Fieldston Road, Bronx, NY, 10471, Bronx, New York 10471
godz. 9:30 – warsztaty jazzowe dla młodzieży

6 listopada – Firehouse Space
246 Frost St, Brooklyn, New York 11211
godz. 21:30
więcej informacji tutaj

7 listopada – Old Dearhead, Pensylvania
godz. 20:00

9 listopada – St. Peter’s Church
619 Lexington Avenue, New York City
godz. 17:00 – amerykańska premiera płyty “The Last Of The Beboppers”
więcej informacji tutaj.

10 listopada – Chopin Theater, Chicago
godz. 19:00
All Souls Jazz Festival
więcej informacji tutaj.