To już 56. raz, kiedy jazzowe rytmy będą rozbrzmiewać na scenach warszawskich teatrów! Tegoroczną edycję festiwalu otworzy niezwykły gość – wiatowej sławy trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej – Terence Blanchard, który zagra w ramach projektu „Magnetic”!

Muzyka Terence Blanchard E-Collective to zakorzeniona w jazzie podróż w głąb form improwizacji muzycznych jazz fusion, electric oraz hip-hop. Znajdziemy tam też elementy bluesa, funk i R&B. Projekt E-Collective to innowacyjne i niezwykłe podejście do muzyki poprzez odejście od tradycyjnego układu solista/akompaniament charakterystycznego dla straight-ahead jazz. Zamiast klasycznych wytycznych pojawia się nowa cecha pozwalająca na ciągłą improwizację każdego z członków zespołu gdzie indywidualne solo jest bardziej wyraziste i wybitne, ale jednocześnie nie przytłacza kolektywnego charakteru muzyki. Z założenia muzyka The Terence Blanchard E-Collective ma za zadanie ukazanie wolnej i szerszej metody improwizacyjnej (podobnej do tej z okresu pracy Milesa Davisa nad Bitches Brew), ale też zmierzającej ku muzyce bardziej zorientowanej na groove i w dużej mierze zaaranżowaną. Muzycy zaprezentują ścisły rytm i zorientowaną na bluesa sekcję rytmiczną prowadzoną przez Donalda Ramsey’a (bas) i Oscara Seatona (perkusja), połączoną z relaksacyjnym i funky groovem Charlesa Altura (gitara) i Fabiana Almazan (instr.klawiszowe, fortepian, syntezatory). Ta swoista fuzja to ciekawa propozycja dla dużo szerszej publiczności. Być może projekt E-Collective będzie stanowił przełomowy moment w karierze Terence’a Blancharda, sprawiając że fani jazzu zakochają się w rhythm and blues i wice wersa. Album stanowi bowiem fuzję rytmów funk z jazzową formą AABA oraz rozszerzonymi partiami solowymi.

Terence Blanchard (trąbka), Fabian Almazan (fortepian, instrumenty klawiszowe), Charles Altura (gitara), Donald Ramsey (bas), Oscar Seaton (perkusja)

Więcej informacji na stronie organizatora – Fundacji Jazz Jamboree oraz na Facebooku. Bilety dostępne w kasach Teatru Capitol i na eBilet.pl

Terence Blanchard
8.11.2014, sobota, godz. 19:00
Teatr Capitol (ul. Marszałkowska 115, Warszawa)