Koncert międzynarodowego kwartetu 8 listopada zostanie zarejestrowany i wydany na płycie audio i video. Obara International to niewątpliwie najbardziej wyrazisty zespół na polskiej scenie improwizowanej. Po nagraniu w międzynarodowym kwartecie dwóch świetnych płyt „Komeda” i „Live At Manngha” teraz przyjdzie kolej na kwintetowe rozdanie. W Sali Koncertowej MDK w Mińsku Mazowieckim zostanie zrealizowana trzecia płyta zespołu tym razem zarejestrowana zarówno w postaci audio jak i video. Album CD/DVD ukaże się nakładem Domu Wydawniczego For Tune latem 2015 r.

obara_international_-_2-kopia

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat kwartet Obary prezentował się na festiwalach w Japonii, Korei, Maroko, Indiach, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii. Obara to saksofonista, który udowadnia, jak muzyka jazzowa może łączyć w sobie wrzącą energię i otwarte formy zachowując lekkość przekazu. Instrumentalista, który na polskiej scenie jazzowej mimo młodego wieku zdążył przetrzeć wiele dróg, na każdej osiągając sukces.

Dominik Wania, tegoroczny podwójny laureat nagrody „Fryderyk”, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry’ego Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

Obara i Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Obecnie tworzą duet niemalże doskonały. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia polskiego kwartetu na europejskim poziomie. Wypracowali swój własny język harmoniczny – ekspresyjne solówki Macieja Obary, łagodzone nieco akordami fortepianu Dominika Wani, napędzane są nieokiełznaną energią perkusji i kontrabasu.

Gościnnie Obarze i Wani towarzyszyć będzie wyjątkowy trębacz pochodzący z Wielkiej Brytanii, na stałe mieszkający w Berlinie – Tom Arthurs. Uczestnik programu Artyści Nowej Generacji realizowanego przez BBC oraz Take Five: Europe prowadzonego przez organizację Serious, producenta London Jazz Festival. W swojej twórczości z łatwością porusza się w świecie rozbudowanych kompozycji orkiestrowych, intymnej muzyki kameralnej oraz eksperymentalnej, a zarazem pięknej i intrygującej muzyki improwizowanej. Laureat konkursu Petera Whittinghama w 2001 r. oraz potrójnie nominowany do nagrody BBC dla Najlepszego Instrumentalisty oraz Wschodzącej Gwiazdy Jazzu. W 2013 nagrywał m.in. dla prestiżowej wytwórni ECM z kwartetem Julii Hulsmann oraz dla wytwórni ACT w projekcie Erica Shaefera „Who’s Afraid of Richard W.”.

Po latach poszukiwań wydaje się, że Obara znalazł idealną dla siebie sekcję rytmiczną z kontrabasistą Ole Morten Vaaganem i perkusistą Gardem Nilssenem.

Ole Morten Vaagan (bass) stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody „DnB Nor Kongsberg Jazz Price” ufundowanej przez Axela Dorenra, Rudiego Mahalla, Frediricka Ljungkvista i Jona Falta. Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale zawsze najbliżej mu jest do współczesnej muzyki improwizowanej, co doskonale słychać w projekcie Generator X z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem. Współpracował z takimi artystami jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.

Gard Nilssen (drums) jest twórcą dwóch kluczowych projektów: free-jazzowego improwizowanego tria Puma i free-jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge. W 2010 r. Puma został uznany przez magazyn Down Beat oraz festiwal Molde Jazz w Norwegii, jako jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej. Gard Nilssen swoje umiejętności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive oraz Jona Christensena. Warto wspomnieć, że Nilssen jest twórcą własnego małego wydawnictwa płytowego Gigafon.