Pytanie konkursowe:

Kiedy powstał zespół Maciek Wojcieszuk Quintet.

Odpowiedź:

Zespół gra razem od 2013 roku.

7 listopada 2014 roku we Wrocławiu w Ośrodku Działań Twórczych Światowid w ramach cyklu „Jazz w Światowidzie” wystąpi zespół Maciek Wojcieszuk Quintet w składzie:  Paulina Atmańska – fortepian; Paweł Palcowski – trąbka; Jakub Łępa – saksofon; Adam Tadel – kontrabas; Maciek Wojcieszuk – perkusja.

Zespół gra razem od 2013 roku, łącząc muzyczne pasje piątki studentów z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Liderem grupy jest perkusista – Maciek Wojcieszuk i to jego kompozycje osadzone w jazzie, jak i inspirowane elementami rocka, bałkańskiego folku czy muzyką celtycką, są trzonem repertuaru młodych muzyków. Zostali dostrzeżeni m.in. na 9 Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie (2013), otrzymując III nagrodę i zaproszenie do zagrania podczas ubiegłorocznej świnoujskiej FAMY.

Jazz w Świadowidzie

Maciej Wojcieszuk zaczął swoją perkusyjną drogę jako uczeń prof. Adama Maruszaka w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, jednocześnie organizując w 2007 swój pierwszy zespół jazzowy ‘Move on Quartet’ (który zdobył nagrodę dla najciekawszego zespołu Krokus Jazz Festiwal 2008) oraz biorąc czynny udział w życiu artystycznym swojego rodzinnego miasta. W 2008 roku został uczniem klasy prof. Czesława Bartkowskiego na Wydziale Jazzu ZPSM przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Od 2012 roku kontynuuje edukację w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach u dr Adama Buczka. Laureat nagród w konkursie stypendialnym Institiute of Contemporary Music w Londynie, festiwalu „Powiew Młodego Jazzu” Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze w 2012 r. oraz konkursu Legnica Drum Battle w 2013 r.