Sprawdźcie maile!

Pytanie: Jaki tytuł nosiła poprzednia płyta zespołu, która ukazała się w 2011 roku?
Odpowiedź: Faithful

7 października ukazała się nowa płyta Marcin Wasilewski Trio pt. „Spark of Life”. Jest to czwarty w wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze zespołu. Właśnie w 2014 roku Trio obchodzi 20- lecie pracy artystycznej w niezmienionym składzie! Do współpracy przy nagraniach SPARK OF LIFE muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera i z nim także pojawią się na koncertach w ramach trasy koncertowej w Polsce, która rozpoczęła się 12 października 2014 r. Trasa potrwa do 6 grudnia, a zespół w tym czasie zagra w 12 miastach w Polsce i na 4 koncertach zagranicznych: w Niemczech i Ameryce Południowej.

Wasilewski Spark Of Life Trasa

Trio Marcina Wasilewskiego (Marcin Wasilewski- lider, fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) to najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe i jedyny w pełni polski zespół w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata- ECM Records z Monachium.

Najnowszy album „ Spark Of Life ” polscy jazzmani realizują z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty Joakima Mildera.
Subtelny ton jego saksofonu wplótł już wcześniej w swoją „ Litanię ” Tomasz Stańko. Teraz muzycy Trio ulegając magii muzyki Krzysztofa Komedy oraz subtelności gry Mildera impresyjnie rozgrywają „ Sleep Safe and Warm ” – kompozycję ze słynnego filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego. Jak zwykle w projektach Trio pojawiają się kompozycje pianisty Marcina Wasilewskiego (z arcyciekawą „Spark of Life ”), ale także– co stało się już tradycją układu płyt polskich muzyków– niezwykle interesującymi, subtelnymi interpretacjami kompozycji Herbiego Hanckocka („Actual Proof”), Grażyny Bacewicz („Largo” w znakomitej aranżacji S. Kurkiewicza), rockowego przeboju The Police („Message In A Bottle”) oraz hitu grupy Hey „Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan ”. Honorowy Patronat nad wydaniem płyty i trasą promującą nowy album objęli Ambasadorowie Niemiec i Szwecji. Mecenasem trasy jest STOART Związek Artystów Wykonawców.

Historia zespołu MARCIN WASILEWSKI TRIO (znanego dawniej jako Simple Acoustic Trio) sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze jako uczniowie liceum muzycznego w Koszalinie zadebiutowali w 1991 roku zajmując trzecie miejsce na konkursie zespołów jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie. W tym samym roku szesnastoletni pianista (lider zespołu) Marcin Wasilewski uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych Kalisz’ 91. Dwa lata później zespół zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Jazzowych „Chorus ‘93” w Sorgues we Francji. W 1996 roku Simple Acoustic Trio otrzymało pierwsza nagrodę na konkursie jazzowym w Getxo (Hiszpania), a Marcin Wasilewski został wybrany najlepszym solistą festiwalu. W tym samym roku zespół został laureatem Leverkusen Jazz Festiwal, gdzie Marcin Wasilewski ponownie został uznany najlepszym solistą.

Do tej pory Trio w składzie:

Marcin Wasilewski (ur.1975 r.) – piano,

Sławomir Kurkiewicz (ur.1975 r.) – kontrabas i Michał Miśkiewicz (ur.1977 r.) – perkusja , nagrało sidem płyt, w tym trzy ostatnie dla prestiżowej wytwórni ECM: „TRIO” (ECM 2005), „JANUARY” (ECM 2008). „FAITHFUL” (ECM 2011). Członkowie zespołu przez wiele lat współtworzyli słynny kwartet Tomasza Stańko, z którym nagrali kilka płyty i koncertowali na całym świecie. Współpracowali ponadto z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem oraz Henrykiem Miśkiewiczem. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Salucci, Palle Danielson, Jon Christensen,Arild Andersen, Bernt Rosengren, Arthur Blythe, Joe Lovano, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche oraz Jan Garbarek. Marcin Wasilewski Trio otrzymało statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za następujące płyty: Fryderyk 2001 za album Henryka Miśkiewicza „Lyrics”. Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańko „Soul of Things” Fryderyk 2005 za album Wasilewski Kurkiewicz Miśkiewicz pt.: „Trio” Fryderyk 2009 za album Marcin Wasilewski Trio pt.:”January”.

Marcin Wasilewski otrzymał ponadto Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku 2005, 2009 i 2011.
Wraz z Tomaszem Stańko zespól odbył trzykrotnie tournee po USA. Trasy koncertowe obejmowały koncerty m.in. w „Blues Alley” w Waszyngtonie, Merkin Hall oraz „Birdland” w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festiwal oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Tournee uwieńczone były ogromnym sukcesem, czego dowodzą sensacyjne recenzje, m.in. w LOS ANGELES TIMES i THE WASHINGTON POST oraz wysokie pozycje w ostatnich latach zajmowane przez kwartet w corocznej ankiecie prestiżowego pisma „Down Beat”. Marcin Wasilewski Trio coraz więcej koncertuje jako samodzielny skład zarówno w kraju, jak i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Hiszpania, Francja, Węgry, Australia, Austria, Szwajcaria, Szwecja ,Szkocja,Rosja, Ukraina, Norwegia, Holandia, Włochy) .

W marcu 2011 ukazała się nowa płyta zespołu pt.”Faithful” wydana przez wytwórnie ECM. Po wydaniu płyty nastąpił szereg koncertów. Najważniejsze z nich to m.in. występy na festiwalach jazzowych w Madrycie, Barcelonie, Berlinie i Londynie w prestiżowej sali Barbican Centre. Zespół otrzymał Mateusza Trójki 2011 za płytę Faithful w uznaniu „wysokiego kunsztu wykonawczego i szacunku do tradycji”.