W sobotę, 11 października 2014r. – jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie – Arena di Verona było centrum muzyki Fryderyka Chopina.

W tym wspaniałym amfiteatrze liczącym 2000 lat, polscy artyści wzięli  udział w projekcie ROCK LOVES CHOPIN w reżyserii Andrzeja Matusiaka.

To pierwsza tak wielka polska produkcja w tym prestiżowym amfiteatrze i jedno z największych polskich widowisk jakie zaprezentowano kiedykolwiek w Europie Zachodniej.

Klasycznie, jazzowo i rockowo interpretowali muzykę Fryderyka Chopina: Karol Radziwonowicz, Leszek Możdżer, Anna Serafińska, najlepsi polscy gitarzyści rockowi tworzący grupę – ROCK LOVES CHOPIN, zespół  FUSION STRING ENSEMBLE i Orkiestra Symfoniczna im.Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Choreografię przygotowała MARZENA BARCIK oraz jej grupa dynamicznych tancerzy FOLIES DANCE COMPANY.

Gośćmi specjalnymi projektu był młody włoski pianista Niccolò Spoletini oraz włoskie chóry dziecięce „Coro giovanile femminile di S. Zeno di Montagna, ” I bambini di Bure”

Prezentacja muzyki Chopina w zaskakujących i nowoczesnych aranżacjach została połączona z multimedialną oprawą. Koncert w warstwie multimedialnej zawierał  przekaz na temat polskiej drogi do wolności oraz najpiękniejsze obrazy polskich miast.

Siedem tysięcy osób oklaskiwało utalentowanych artystów. Koncert spotkał się z doskonałym przyjęciem. Brawurowe wykonanie mazurków, polonezów  i nokturnów  Chopina okazało się wyjątkowym oraz zaskakującym doświadczeniem zarówno dla włoskiej jak i polskiej publiczności i wręcz hipnotyzowały widzów, którzy na zakończenie owacyjnie podziękowali polskim artystom za wspaniały występ.

Na widowni zasiadali mieszkańcy Werony i innych włoskich miast, turyści zagraniczni oraz  przedstawiciele władz Miasta Werona i Warszawy, przedstawiciele  świata kultury,  a także liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Projekt wpisał się w trwającą właśnie promocję Polski w północnych Włoszech organizowaną przez Polską Organizację Turystyczną.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem włoskich mediów, które licznie przybyły na koncert. Zarówno w prasie, radio  jak i telewizji    poświęcono   wiele uwagi temu wyjątkowemu widowisku.

Producentem koncertu była Stołeczna Estrada  – instytucja kultury m. st. Warszawy.