Sopot Jazz Festival 2014 to tym razem aż pięć dni fantastycznej, oryginalnej muzyki, premierowych i zainicjowanych przez festiwal projektów oraz intrygujących twórców wielu narodowości, którzy zaprezentują się w mocno zróżnicowanych konfiguracjach – od solo aż po big band! Sprawdźcie kto zagra podczas trzeciego dnia festiwalu.

Trilok Gurtu, perkusista i perkusjonista ur. w 1951 r. w Bombaju w Indiach.
Gurtu wywodzi się z rodziny muzycznej. Mając 6 lat zaczął grać na tabli pod kierunkiem Ahmeda Jana Thirakwy. W 1965 r. wraz z bratem założyli swój pierwszy zespół perkusyjny.

Jazzem zainteresował się dzięki płycie Johna Coltrane’a “Plays The Blues”. Po koncertach w Europie w 1973 r. z hinduskim zespołem funkowym pozostał we Włoszech, a w 1976 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie nawiązał długotrwałą współpracę z saksofonistą Charliem Mariano. Grywał także z trębaczem Donem Cherrym i kontrabasistą Barre’em Phillipsem.

W 1984 r. Gurtu zastąpił tragicznie zmarłego Collina Walcotta w grupie Oregon, a w 1988 r. występował i nagrywał z Johnem McLaughlinem. Wśród muzyków, którzy chętnie zapraszali go do współpracy, odnotować należy m.in. Johna Abercrombiego, Philipa Catherine’a, Archiego Sheppa, Dona Cherry’ego, Ralpha Townera, Joego Zawinula, Jana Garbarka, Billa Evansa, Davida Gilmore’a.

Zgodnie z tradycją hinduską, wszystkie swoje instrumenty perkusyjne obsługuje, siedząc na podłodze. Uwielbia różnego rodzaju efekty brzmieniowe, np. zanurza rozwibrowany gong w wodzie (technikę tę wymyślił John Cage), ale stosuje je ze smakiem i zawsze w zgodzie ze swoim idealnym poczuciem rytmu.

BoZiLo
Francuski saksofonista Julien Lourau, serbski pianista Bojan Zulfikarpašic i algierski perkusista Karim Ziad są zespołem BoZiLo, założonym w 2002 roku przez Bojana Z, z okazji Sarajevo Jazz Fest.
Tworzą jazz, który łączy ich poszczególne wpływy: funkowe, bałkańskie i północnoafrykańskie.
Potężne motywy trzech liderów płynnie tworzą improwizację, dając muzykę uroczystą, intensywną, a nawet wybuchową.
Choć ich przyjaźń trwa już ponad dwie dekady, ich pierwszy album – Live – wydano w 2011roku. Grają tak zaraźliwie radośnie, że będziemy ich jeszcze słyszeć przez długi czas!

10.10 ZATOKA SZTUKI, GODZINA 19.30
Sala Kryształowa:
Trilok Gurtu Solo (Indie)
Trio BoZiLo (Serbia / Francja / Algieria)

~~~~~~~~~~~~~~

namiot:
Grzegorz Nagórski Quartet feat. Kalman Olah, Manfred Bruendl, Klemens Marktl (Polska /Węgry/ Niemcy/ Austria)
Bilety: 75 zł, 60 zł ulgowy