Festiwal intymnych opowieści toczonych ze sceny, na którą padają słabe, przygaszone światła, które splątane z cieniami tworzą tło pod kameralne spotkanie? Święto wielowątkowych narracji, które swą zadumą, uśmiechem, dziczą, smutkiem i drżeniem emocji, powodują, że nie ma innego listopada niż ten na Górnym Śląsku?

Z zapowiedzią każdej kolejnej edycji Festiwalu Ars Cameralis, co roku bywa podobnie… Latem jeszcze nie wiadomo kto wystąpi, kto zaśpiewa i kto przemówi, ale już wiadomo, że warto, czym prędzej, rezerwować sobie listopadowy czas, by przyczajonym wciąż w tajemnicy artystom, wyjść wkrótce na spotkanie.

Poszczególne artystyczne zdarzenia mają w ramach Ars Cameralis dziesiątki twarzy i masek, zawsze jednak opierają się na niezwykłej aurze kameralnego, intymnego spotkania – z muzyką, słowem lub obrazem, ruchowym albo tym zatrzymanym w locie, utkwionym w niepokojącej pozie każdego z nas. Jak powidok. Jak wzór świata, który przeminął, lecz wciąż tkwi w wyobrażonym wspomnieniu.

Nadchodząca edycja Festiwalu będzie co najmniej po kilkoma względami niepowtarzalna. Tak się składa, iż dwudziesta trzecia festiwalowa odsłona, stanowi jednocześnie dwudziestą rocznicę powołania Instytucji Ars Cameralis (pierwsze trzy edycje organizowane były przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach). Dlatego też w festiwalowym programie pojawią się także wydarzenia rocznicowe, w których udział wezmą artyści szczególnie ważni dla Festiwalu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Tacy których nie tylko wiążą z Festiwalem więzy przyjaźni, pojawiali się podczas kolejnych edycji niejednokrotnie, ale nade wszystko zachwycają od dawna swą sztuką, nie tylko śląską publiczność…

Poniżej pierwsze muzyczne wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis:

7.11.2014 — 19.00
Fatoumata Diawara (ML/FR)
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych im. J. Kiepury, Sosnowiec
BILETY: 15pln

14.11.2014 — 20.30
The/Das (DE)
Jazz Club Hipnoza, Katowice
BILETY: 40pln / 30pln ulgowe

16.11.2014
Vashti Bunyan (USA)
Miejsce: TBA

19.11.2014 — 20.00
Jazzpospolita (PL)
Jazz Club Hipnoza, Katowice
BILETY: 40pln / 30pln ulgowe

20.11.2014 — 20.00
tUnE-yArDs (USA)
Jazz Club Hipnoza, Katowice
BILETY: 50pln / 40pln ulgowe

Bilety dostępne poprzez Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl.