Bill Frisell, Gary Burton, Louis Sclavis, Mark Turner, Tord Gustavsen, Tomasz Stańko, 11 – 16 listopada.

Dwunasta edycja międzynarodowego festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej pod dyrekcją artystyczną Tomasza Stańki potrwa 5 dni, od 11 do 15 listopada. Szóstego dnia festiwalu odbędzie się koncert jazzu tradycyjnego. Tytuł dwunastej edycji: nowe wymiary, podsumowuje kompozycję programu tegorocznego festiwalu. Tegoroczne gwiazdy, które przybędą do Bielska-Białej z projektami, eksplorują nie tylko brzmienia i znaczenia w samej muzyce, ale także jej konteksty historyczne, kulturowe czy duchowe, które nadają ich sztuce nowe wymiary.

Swoim najnowszym albumem „Guitar In The Space Age” Bill Frisell sięga w przeszłość i eksploruje muzykę w epoce eksploracji kosmicznej. Na płycie można usłyszeć parę kompozycji gitarzysty, ale jego główny materiał stanowią utwory z lat 50. i 60., m.in. Charliego Christiana, The Byrds, The Beach Boys i innych, którzy w tym czasie byli główną inspiracją gitarzysty, wytyczając nowe kierunki rozwoju instrumentu. – Minionej wiosny skończyłem 63 lata. I po więcej niż pięćdziesięciu latach gry czuję się uprawniony, by raz jeszcze zagrać muzykę, która ukształtowała moją świadomość przez te wszystkie lata formacji. Zagrać ją tak, jakby to był pierwszy raz w moim życiu… i zrobić to dobrze – deklaruje Frisell. Bielski koncert (11 listopada) będzie jednym z pierwszych po premierze albumu, która zaplanowana jest na 6 października.

Drugi z gigantów tegorocznej Jesieni Gary Burton gościł już w Bielsku-Białej w 2009 roku, w duecie z Chickiem Corea. Tym razem, wirtuoz wibrafonu wystąpi w środę (12 listopada) wieczorem z Gary Burton Quartet. Burton jest jednym z najwybitniejszych wibrafonistów w historii jazzu.Jego muzyka łączy jazzowy rytm i harmonię z rockową mocą. Zasłynął techniką gry na czterech pałeczkach, przez co wydaje się, jakby na instrumencie grały dwie lub trzy osoby. W uformowanym 10 lat temu Kwartecie towarzyszą mu znakomici muzycy o wieloletnim doświadczeniu: Julian Lage, Jorge Roeder oraz Marcus Gilmore, wnuk wybitnego amerykańskiego perkusisty Roya Haynesa. Sam Burton został uhonorowany siedmioma nagrodami Grammy. Jest także wiceprezesem prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie. Nowym wymiarem w najnowszym projekcie Louisa Sclavisa jest element Irański. Ten wybitny francuski klarnecistapowraca na bielską scenę po dziewięciu latach z nowym projektem. Nie rezygnując z właściwej sobie mocy i energii eksploruje nieznane wcześniej terytoria dźwięku. Zgłębiając zagadnienia historii i tradycji migracji podejmuje wątek nomadycznej wyprawy na bliski wschód, jako wyobrażeniowej, muzycznej podróży: jak najdalej – oraz z powrotem do jazzu.

Saksofonista Mark Turner odwiedza festiwal po raz trzeci. Tym razem z repertuarem z najnowszego albumu Mark Turner Quartet „Lathe Of Heaven”, wydanego w sierpniu tego roku nakładem ECM.Zespół podejmuje motywy historii i narracji oraz ich mocy, która tkwi w tym, co niewypowiedziane. Turner przywołuje tu także bluesa jako wymiar sacrum, przypominając legendę Steve’a Wondera.

Tord Gustavsen jest jednym z najznakomitszych i najsłynniejszych norweskich pianistów.Najnowsza płyta jego kwartetu, „Extended Circle”.to album, który oddaje kolejny etap przemiany i ewolucji Gustavsena jako kompozytora i instrumentalisty. Oparty na introspekcji i dyscyplinie, zgłębianiu raczej niż poszerzaniu sfery poszukiwań, album rozkwita w subtelnościach, które nadają jego muzyce niespodziewanej mocy.

Po raz pierwszy w historii festiwalu, jego dyrektor artystyczny, Tomasz Stańko wystąpi drugi raz z tym samym projektem, Nowojorskim Kwartetem. Jest to formacja, z którą w nagrał album „Wisława” (ECM, 2013). Kwartet jest w obecnie w trasie, jednocześnie przygotowując się do nagrania nowej płyty. W Bielsku-Białej będzie można usłyszeć nowe kompozycje trębacza. 2014 to ważny rok w karierze Stańko także ze względu na nagrody i wyróżnienia, m.in. Prix du Musicien Européen (Nagrodę Europejskiego Muzyka Roku) przyznaną przez l’Académie du jazz (Akademię Jazzu) pod przewodnictwem François Lacharme, za obecne osiągnięcia i całokształt pracy czy też honorową nagrodę Preis der deutschen Schallplattenkritik (PdSK), przyznaną przez niezależne stowarzyszenie ponad 140. dziennikarzy muzycznych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Na zakończenie głównej części festiwalu wystąpią dwa bardzo różne projekty: awangardowy duet znakomitych włoskich instrumentalistów oraz nowojorski kwintet, który przedstawi swoje ujęcie klasyki jazzu. Giovanni Guidi & Gianluca Petrella to przygodowy i wybuchowy duet fortepianu i puzonu,który sięga ekstremów: odległych brzmień pustynnych krain z jednego końca, a z drugiego: zakamarków przestrzeni wirtualnych, z ich własną, cyfrową akustyką. „Sound Prints”, album Joe Lovano & Dave Douglas Quintet, to projekt zainspirowany kompozycjami Wayne’a Shortera, odpowiedź muzyków na jego Footprints. Splatają się w nim trzy unikalne trajektorie: inspiracja żywą legendą Shortera, silne osobowości Lovano i Douglasa oraz Joeya Barona a także świeżość wschodzących muzyków: Lindy Oh oraz Lawrence Fieldsa.

Patronat: Prezydent miasta Bielska-Białej Jacek Krywult
Dyrektor artystyczny: Tomasz Stańko
Opieka programowa: ECM
Miejsce koncertów: Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, ul. Słowackiego 2. Bielsko-Biała

12 JJ

PROGRAM

  • 11 listopada

Bill Frisell „Guitar in the Space Age” (premiera albumu 6 października 2014)
Bill Frisell – gitara; Greg Leisz – mandolina; Tony Scherr – bas;Kenny Wollesen – perkusja

  • 12 listopada

Gary Burton Quartet
Gary Burton – wibrafon; Julian Lage – gitara;Jorge Roeder – kontrabas;Marcus Gilmore – perkusja

  • 13 listopada

Louis Sclavis Quartet „Silk And Salt Melodies” (premiera albumu 22 sierpnia 2014)
Louis Sclavis – klarnet, klarnet basowy; Benjamin Moussay – instrumenty klawiszowe;Gilles Coronado – gitara; Keyvan Chemirani – perkusja

Mark Turner Quartet „Lathe Of  Heaven” (premiera albumu 22 sierpnia 2014)
Mark Turner – saksofon tenorowy; Avishai Cohen – trąbka;Joe Martin – kontrabas;Marcus Gilmore – perkusja

  • 14 listopada

Tord Gustavsen Quartet „Extended Circrle”
Tord Gustavsen – fortepian;Tore Brunborg – saksofon tenorowy;Mats Eilertsen – kontrabas; Jarle Vespestad – perkusja

Tomasz Stańko New York Quartet (w trasie z materiałem na nową płytę)
Tomasz Stańko – trąbka; David Virelles – fortepian;Thomas Morgan – kontrabas;Gerald Cleaver – perkusja

  • 15 listopada

Giovanni Guidi & Gianluca Petrella „Sopupstar”
Giovanni Guidi – fortepian; Gianluca Petrella – puzon

Joe Lovano & Dave Douglas Quintet „Sound Prints”
Joe Lovano – saksofon;Dave Douglas – trąbka;Lawrence Fields – fortepian;Linda Oh – bas;Joey Baron – perkusja

  • 16 listopada

Koncert jazzu tradycyjnego