Jednym ze znaków rozpoznawczychFestiwalu Skrzyżowanie Kultur są warsztaty prowadzone przez mistrzów muzyki etnicznej. W latach ubiegłych można było uczyć się m.in. śpiewu arabskiego, innuickiego, tańca haka oraz gry na tradycyjnych instrumentach jak flet pasterski czy bendir. W tym roku warsztaty poprowadzi brazylijski zespół Barbatuques.

Warsztaty

  • WARSZTATY INTEGRACYJNE – RYTM, ŚPIEW I PERKUSJA CIAŁA

Mistrzynie: Luciana Cestari i Flavia Maia

Uczestnicy warsztatów pracować będą nad technikami wydobycia dźwięków z własnego ciała, spontaniczna kreacją muzyczną, koncentracją, umiejętnością pracy w grupie. W program zajęć wpisane są zabawy i gry adaptacyjne, a także ćwiczenia muzyczne dostosowane do specjalnych potrzeb grupy. Na warsztaty zapraszamy osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów.

LUCIANA CESTARI – wokalistka, flecistka, perkusistka, związana z Barbatuques od roku 2011. Absolwentka edukacji muzycznej na uniwersytecie UNESP oraz nauk społecznych. Jest współzałożycielką grupy cyrkowej Nau de Icaros Scenic Co.

FLAVIA MAIA BRANDAO – związana z Barbatuques od roku 2002. Muzyk, pedagog sztuki, studiowała grę na gitarze, pianinie, perkusji, a także śpiew klasyczny i popularny. Jest również wokalistką grupy Comadre Fulozinha, a także kompozytorką i aranżerką w zespole Sweet Flavour. Skomponowała i wykonała piosenkę Eu vim pra cantar, która stanowi część ścieżki muzycznej do filmu Rio 2 (2014), angielska wersja tego utworu znana pod tytułem Don’t Go Away została wykonana przez by Anne Hathaway.

Warsztaty integracyjne są bezpłatne. Do zgłoszeń na warsztat integracyjny należy dołączyć formularz, dostępny do pobrania TUTAJ.

  • PERKUSJA CIAŁA I GŁOS

Mistrzyni: Helo Ribeiro

Warsztat perkusja ciała i głos opiera się na połączeniu śpiewu z rytmem, jaki można wydobyć z własnego ciała. Poprzez wokalizy, ćwiczenia oddechowe, powtórzenia rytmów i melodii, improwizację i interpretację wybranych pieśni brazylijskich warsztat rozwija koordynację i niezależność, które kształtowane są przez jednoczesną pracę nad dźwiękami perkusyjnymi oraz technikami wokalnymi.

HELO RIBEIRO – wokalistka, autorka piosenek, perkusistka, związana z Barbatuques od samego początku istnienia zespołu. Współpracowała z wieloma grupami wokalnymi w Brazylii, śpiewając a capella, a także wykonując repertuar zarówno popularny, jak i klasyczny. Współtworzyła wiele zespołów, w których wykonywała własne kompozycje, a także utwory z repertuaru brazylijskiej muzyki popularnej. W swoich warsztatach sięga po różne techniki, środki wyrazu i style muzyczne.

  • TECHNIKI PERKUSJI CIAŁA

Mistrzowie: Giba Alves i Tais Baliero

Warsztat prowadzony jest według metody wypracowanej i ustrukturyzowanej przez Fernando Barbę, założyciela i dyrektora artystycznego Barbatuques. W trakcie zajęć przedstawione zostaną różnorodne techniki wydobycia dźwięku z ciała, które stanowią podstawę pracy zespołu i jego twórczych poszukiwań.

GIBA ALVES – bębniarz, absolwent LAMA (Los Angeles Music Academy), a także producent muzyczny. Z Barbauques związany jest od roku 1995, czyli od momentu powstania grupy. Jako instrumentalista i kompozytor współpracuje również z licznymi artystami sceny brazylijskiej.

TAIS BALIEIRO – profesjonalny tancerz i perkusista. Od 2013 członek zespołu Barbatuques. Nauczyciel stepowania, choreograf i współzałożyciel grupy muzyczno-teatralnej TROUPEDHAPÉ. Współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi, m.in. z hiszpańską grupą body-percussion TOK, a także z dziecięcym projektem EPA.

  • PERKUSJA CIAŁA I TANIEC

Mistrz: Charles Raszl

Podobnie jak muzyka, brazylijski taniec ludowy charakteryzuje się bogactwem gestów i ekspresji. Celem tego warsztatu jest połączenie używanych przez Barbatuques technik perkusyjnych z dźwiękami będącymi efektem ruchów stosowanych w tańcach brazylijskich.

CHARLES RASZL – gitarzysta, aranżer, kompozytor, nauczyciel. Studiował gitarę klasyczną i dyrygenturę chóralną, a także gitarę folkową. Jest autorem aranżacji wokalnych dla grupy Song Ma Non Presto oraz Coralusp Coral SESC Itaquera, którą również dyrygował w latach 2000-2005. W roku 2013 przygotował solowy program, będący wynikiem zgłębiania technik perkusji ciała oraz tradycyjnych tańców brazylijskich. Program ten został zaprezentowany we Włoszech podczas Festival Italiano de Percussão Corporal-Terni/Italia. Charles Raszl jest obecnie członkiem Barbatuques oraz dyrektorem muzycznym grupy Cia. Do Miolo e da Cia.

  • PERKUSJA WOKALNA

Mistrz: João Simão

Warsztat prowadzony przez muzyka i perkusistę ciała, wieloletniego członka Barbatuques, który na całym świecie naucza technik body percussion, vocal percussion i tańca brazylijskiego. João Simão jest absolwentem edukacji muzycznej na Otwartym Uniwersytecie Brazylii UAB – UFScar. Ukończył również Państwowy Uniwersytet w Campinas – UNICAMP, gdzie zajmował metodologią nauczania perkusji ciała.

JOÃO SIMÃO – perkusista, pedagog sztuki, od roku 2002 członek Barbatuques. Autor pracy naukowej pod tytułem Muzyka Ciała i Dźwięk Ciała: studium procesu nauczania body percussion w grupie Barbatuques.

  • RYTMY BRAZYLIJSKIE

Mistrz: Marcelo Pretto

Powszechnie wiadomo, że tradycyjna kultura popularna w Brazylii jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Lecz pomimo różnorodności instrumentarium, to, co wspólne, może zostać zredukowane do perkusji (rytmu) i poezji (śpiew). Barbatuques wyrażają te muzyczne parametry poprzez body percussion, głos wypowiadając zbitki samogłosek i spółgłosek, nabiera silnego wymiaru perkusyjnego.
Warsztat rytmów brazylijskich proponuje pełnię doświadczenia muzycznego poprzez integrację rytmów ciała, śpiewu i tańca.

MARCELO PRETTO – wokalista – samouk, członek Barbatuques, wokalista eksplorującej tradycyjną muzykę brazylijską grupy A Barca. Współpracował z wieloma uznanymi wokalistami w kraju i za granicą. W roku 2005 zdobył nagrodę na Festiwalu Culture w Sao Paulo za najlepszy występ wokalny.