Dzisiejszy wieczór (7 września) przyniesie kolejny projekt specjalny festiwalu Wilanów Jazz All Stars: koncert kwartetu Jarka Bestera z gościnnym udziałem Grażyny Auguścik i Tomka Ziętka. Na program koncertu złożą się utwory z ostatniej płyty Bester Quartet „The Golden Land” wydanej w nowojorskiej wytwórni Tzadik zawierającej interpretacje piosenek Mordechaja Gebirtiga, wybitnego żydowskiego poety-barda tworzącego w jidysz, zamordowanego w krakowskim getcie oraz wybór z „Pieśni Papuszy” zbioru wierszy cygańskiej poetki Papuszy, odkrytej przez Jerzego Ficowskiego. Pełne emocji aranżacje Bestera wzbogacone o przejmujące wokalizy Grażyny Auguścik i na wskroś nowoczesną oprawę elektroniki z wibrującymi solami trąbki Tomka Ziętka nadadzą współczesny, oryginalny kontekst twórczości dwojga niezwykłych artystów żydowskiego barda i cygańskiej poetki.

wilanow_caly

Bester Quartet – to nowe oblicze legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Od 2000 r. formacja związana jest z nowojorską wytwórnią Johna Zorna Tzadik Records, dla której zrealizowała osiem płyt.

Grażyna Auguścik – jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków została uznana jest za jedną z najciekawszych wokalistek na światowej scenie jazzowej. Płyty “Live Sounds Live” i “ ANDANÇA”, notowane są wśród najbardziej popularnych płyt jazzowych w doborowym towarzystwie McCoyTynera, Jarretta, Hancocka, nieśmiertelnej Bille Holiday, Elli Fitzgerald czy Milesa Davisa.

Tomasz Ziętek – trębacz, kompozytor. Jego eksperymenty z trąbką i elektroniką były przez wiele lat znakiem rozpoznawczym Pink Freud i Loco Star.

Na koncert zaprasza Ludwik Rakowski – Burmistrz Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy

Dyrektor artystyczny – Tomasz Kaliński

7 września 2014
Muzeum Plakatu w Wilanowie
g. 19.00
Wstęp wolny