Crowdfounding czyli współtworzenie i współfinansowanie projektów przez społeczność, staje się w Polsce coraz popularniejszy. Za oceanem artyści potrafili dzięki tego typu projektom wybijać się na sam szczyt. Z tej formy działalności postanowili również skorzystać muzycy tworzący jazzowo rapową formację Eskaubei i Tomek Nowak Quartet. Zespół składający się z wybitnych i utytułowanych instrumentalistów, a także doświadczonego, cenionego rapera, uruchomił w serwisie polakpotrafi.pl projekt mający na celu zebranie części funduszy na nagranie, zmiksowanie i wyprodukowanie pierwszej płyty zespołu.

„Przyjaciele, rozpoczynamy 45 dniową misję! Wystartowaliśmy z projektem, w którym możecie zostać de facto współtwórcami naszego pierwszego albumu pomagając nam zebrać środki na nagranie, zmiksowanie i wydanie płyty. Każda złotówka się liczy i praktycznie za każdą pomoc odwdzięczamy się w różny, mamy nadzieję, że adekwatny sposób. Tak naprawdę możecie już teraz zamówić płytę, a dostaniecie ją tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Jeżeli nie uzbieramy pełnej kwoty (a nie rozważamy takiego scenariusza) pieniądze do Was oczywiście wrócą. Prosimy Was o pomoc w tworzeniu i dawaniu ludziom wartościowej muzyki !!„

Żeby zachęcić do pomocy muzycy przy pomocy Marcina Litwy z Forms of Mind, przygotowali video:

Projekt zakończy się 21 września. Muzyce zapowiadają, że jeśli uzbierają więcej pieniędzy niż ustalone minimum, przygotują profesjonalny teledysk promujący płytę i zorganizują koncert premierowy. Na debiutancki krążek Eskaubei i Tomek Nowak Quartet złożą się głównie kompozycje Tomka Nowaka ale też Kuby Płużka oraz teksty Eskaubei. Muzycy zapowiadają, że gościnnie pojawią się cenieni raperzy, wokalistki i dj-e.

Projekt można śledzić i wspierać tutaj.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
To projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce (Eskaubei) i muzykę świetnego trębacza (Tomek Nowak) znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.