Warszawa Singera – poznaj muzyczne bogactwo kultury żydowskiej! XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jak co roku odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia. Festiwal i towarzyszące mu imprezy to propozycje dla miłośników kultury żydowskiej. Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych czy warsztatów, ważną część stanowić będą spektakle teatralne. Od 23 do 31 sierpnia 2014 r. będą odbywać się spektakle dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy oraz czytania performatywne. Na festiwalu zagoszczą polscy i zagraniczni artyści, m. in. Shmuel Shohat z Izraela ze spektaklem na podstawie „Bajek Robotów” Stanisława Lema, Maia Morgenstern z Teatru Żydowskiego w Rumunii, znana szerokiej publiczności z „Pasji” Mela Gibsona, Olgierd Łukaszewicz, Anna Polony, Wioleta Komar i wielu innych utalentowanych artystów.

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia br. można będzie rezerwować pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648, a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz tutaj i tutaj. Na oficjalnej stronie Festiwalu Singera będzie można zapoznać się ze szczegółowym programem festiwalu, a na fanpage’u śledzić codziennie aktualizowane informacje tutaj.

Festiwal Singera 2014

Jednym z głównym wydarzeń tegorocznego Festiwalu Singera będzie polska premiera spektaklu „Robot Planet” w reżyserii izraelskiego twórcy Shmuela Shohata 
 (25.08. o godz. 19.00). „Robot Planet” to sztuka inspirowana opowiadaniami z cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Bohater sztuki, Ijon Tichy zostaje wysłany przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi jako szpieg na Planetę Robotów. Po pewnym czasie odkrywa szokującą prawdę, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Spektakl łączy grę aktorską z animacją kukiełek oraz efekty specjalne inspirowane filmami science fiction z lat 50.
30 sierpnia o godz. 21.00 w monodramie „Tonight Lola Blau” wystąpi wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna Maia Morgenstern, znana m.in. z roli Maryi w filmie Mela Gibsona pt. „Pasja”. Będzie to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu żydowskich artystów XX wieku. W ramach imprezy towarzyszącej festiwalowi na dwa dni przed jego oficjalnym rozpoczęciem obejrzymy spektakl inspirowany malarstwem Marca Chagalla w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer „Bonjour Monsieur Chagall” (21.08., godz. 19.00), który już od trzydziestu pięciu lat pozostaje w repertuarze Teatru Żydowskiego i wystawiany był w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Montrealu. Następnego dnia zobaczymy realizację klasycznego tekstu literatury żydowskiej: „Bóg Zemsty” wg Szaloma Asza w reżyserii rumuńskiego artysty Andreia Munteanu – związanego z Teatrem Żydowskim w

Bukareszcie (22.08., godz. 19.00). Wioleta Komar wystąpi ze swoim monodramem „Diva”, za który została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku (23.08., godz. 17.30). „Ostatnia miłość” na podstawie tekstu Izaaka Bashevisa Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera, to typowa tragikomedia ze wspaniałym poczuciem humoru I. B. Singera, która jednocześnie uczy i bawi (23.08., godz. 19.30). Teatr NN
z Lublina wykona „Opowieści zasłyszane” – Witold Dąbrowski z towarzyszeniem muzyków przybliży siedem opowieści z ziemi lubelskiej (27.08., godz. 17.30).

29 sierpnia o godz. 17.30 wystawiony zostanie spektakl poetycko-muzyczny „Opowieść o Zuzannie Ginczance”, w reżyserii i z udziałem Ewy Dąbrowskiej. 30 sierpnia o godz. 17.00 aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują wybrane fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań Jacoba G. Rosenberga w spektaklu „Midrasze i przypowieści” w reż. Pawła Paszty.
Nie zabraknie też muzyczno-kabaretowych akcentów. 25 sierpnia o 17.30 odbędzie się przedstawienie w reż. Marka Branda „Tuwim or not Tuwim” – to program złożony z tekstów polskich artystów tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym, m. in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego czy Jana Brzechwy. Teatr Teka wystąpi ze spektaklem „Jeszcze chcę powiedzieć”, w którym zabrzmią piosenki z lat 20. i 30.: „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań” (26.08., godz. 18.00).
Ponadto w programie znajdą się czytania performatywne pisarzy izraelskich, w których będziemy mogli usłyszeć wybitnych polskich aktorów. W cyklu „Mistrzowie czytają” spotkamy się z Włodzimierzem Pressem (23.08. o godz. 12.00), Anną Polony (24.08. o godz. 12.30) oraz Olgierdem Łukaszewiczem (30.08. o godz. 12.00). W programie czytań performatywnych znajdą się też: „Po chińsku do Ciebie mówię” w reż. Pawła Paszty (22.08., godz. 17.30), „Wszystkie moje mamy” w wyk. Aliny Świdowskiej (24.08., godz. 16.00), „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz (25.08. o godz. 21.00) oraz „Kot Rabina” – czytanie komiksu Joann Sfar w reż. Jacka Papisa (28.08., godz. 19.00).
Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych widzów. 30 sierpnia o godz. 13.30 odbędzie się bajkowy spektakl familijny Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”, oparty na tekstach Izaaka Bashevisa Singera w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków. To opowieść dla dzieci i dorosłych, która w barwny, zabawny, ale i mądry sposób opowiada o mieszkańcach pewnego miasta.
XI edycja Festiwalu Singera potrwa od 23 do 31 sierpnia 2014 roku w Warszawie. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, powstała w Warszawie w 1988 roku. Jej założycielką i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer, aktorka, reżyser. Celem fundacji jest ocalenie przed zapomnieniem bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej. Fundacja realizuje wiele projektów kulturalnych i edukacyjnych: kursy i seminaria języka i kultury jidysz, ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Historia i kultura Żydów polskich”, „Na wspólnej ziemi” od 1993 r.), programy edukacyjne dla dorosłych (m.in. powołała Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty), działalność wydawniczą (m.in. publikacja „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”, album „I ciągle widzę ich twarze….”). Na apel Fundacji ogłoszony w 1994 roku nadesłano ponad 9000 fotografii Żydów polskich, z których powstała wystawa „I ciągle widzę ich twarze” pokazana w 50 muzeach na całym świecie. Od 2004 r. Fundacja organizuje coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w czasie którego odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i debaty poświęcone kulturze żydowskiej. Fundacja Shalom angażuje się w wiele działań o charakterze społecznym, organizuje uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia w historii polskich Żydów m.in. rocznice Marca’68 na Dworcu Gdańskim, obchody rocznic Powstania w Getcie Warszawskim, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzięki Fundacji odrestaurowano Pomnik Bohaterów Getta i wzniesiono Pomnik J. Korczaka w Warszawie.