Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons z brytyjskiego zespołu Portishead wystąpią wspólnie podczas koncertu z „Symfonią pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w programie. Koncert odbędzie 29 listopada 2014 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką zespołu trip-hopowego Portishead. Podczas koncertu artystka wykona partię solową słynnej symfonii Góreckiego. Penderecki poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Polski kompozytor nie po raz pierwszy współpracuje z młodymi muzykami. W 2011 r. zrealizował wspólny projekt z gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem oraz muzykiem reprezentującym nurt muzyki elektronicznej Aphexem Twinem.

Artyści wystąpili razem m.in. na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, a awangardowe kompozycje z lat 60. Pendereckiego i wariacje na ich temat Greenwooda zostały wydane na wspólnej płycie „Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood”. W albumie znalazły się dwa utwory polskiego kompozytora – „Ofiarom Hiroszimy – tren” i „Polymorphia” – oraz dwa utwory brytyjskiego gitarzysty: „Popcorn Superhet Receiver” i „48 Responses to Polymorphia”.

Kompozycje te mają zostać zaprezentowane także podczas zapowiadanego koncertu. W programie znalazł się też m.in. zamówiony przez Narodowy Instytut Audiowizualny utwór nowojorskiego kompozytora i gitarzysty o polskich korzeniach Bryce’a Dessnera. Gitarzysta indie rockowego zespołu The National ma zaprezentować własną wariację na temat utworu Witolda Lutosławskiego. Koncert pierwotnie planowano na 1 grudnia 2013 r. Jego kuratorem jest Filip Berkowicz.

„Symfonia pieśni żałosnych” składa się z trzech części, pierwsza to średniowieczny lament maryjny, druga została napisana do tekstu wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze gestapo podczas wojny, trzecia powstała z inspiracji ludową piosenką powstańców śląskich. Utwór przyniósł Góreckiemu światową sławę i znalazł się w kanonie arcydzieł muzyki symfonicznej XX w. Górecki napisał go w 1975 r. Po 18 latach od powstania symfonię nagrał zespół London Sinfonietta. Płyta rozeszła się w nakładzie 850 tys. egzemplarzy na całym świecie.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy k. Rybnika. Studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, ukończył w 1960 r. z wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Zmarł 12 listopada 2010 r. Jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w.