Dzisiaj o 23:15 na antenie Programu 2 Telewizji Polskiej (TVP2) będziemy mogli obejrzeć retransmisję koncertu największej gwiazdy tegorocznego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2014Gregory Porter Band. Amerykański wokalista Gregory Porter jest uważany przez krytyków muzycznych za objawienie w świecie jazzu. Łączy w swoim śpiewie jazz, soul i blues.

Gregory Porter, jazzowo-soulowy wokalista, urodził się w 1971 roku w Kalifornii, na stałe osiadł na Brookyn’ie. Swoją drogę do kariery rozpoczął występując na Brodway’u i w klubach Harlemu, sukcesywnie zdobywając uznanie i rosnącą rzeszę fanów.

Debiutancki album „Water” z 2010 r., który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy Wokalista Jazzowy, spotkał się z pozytywną krytyką i odbiorem słuchaczy. Przełożyło się to na ogromny sukces kolejnego albumu „Be good”, który piął się w górę w imponującym tempie, zarówno w notowaniach amerykańskich jak i międzynarodowych. Na liście Billboard dotarł na 6. miejsce w kategorii Album jazzowy. Utwór „Real Good Hands” został wybrany przez iTunes na Sigiel Tygodnia, co w efekcie uplasowało utwór na pierwszym miejscu w notowaniu jazzowym na kilka następnych tygodni. Kolejny utwór z tego albumu, „On My Way to Harlem” wybrany został przez Starbucks Digital Network jako „Wybór tygodnia”.

W krótkim czasie artysta zdobył rozgłos i popularność m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Norwegii dzięki trasie koncertowej po Europie, zakończonej uhonorowaniem albumu nagrodą Edisona – holenderskim odpowiednikiem Grammy. „Be good” zdobył również nominację do nagrody Grammy za Najlepszy Występ Tradycyjny R&B. Album „Be Good” jest kompendium muzycznych przyjemność, począwszy od spokojnych ballad do utworów o podkręconym tempie, nut czarujących romantyzmem po mocne, zabarwione bluesowo numery. Portera otaczają muzycy, z którymi nagrał swój debiutancki album i którzy grają z nim od kilku lat: Chip Crawnford na pianinie, Aaron James na gitarze basowej, Emanuel Harrold na perkusji, Yosuke Sato na saksofonie altowym i Curtis Taylor na saksofonie tenorowym. Pod wprawną ręką producenta Brian’a Bacchus’a (odpowiedzialny za produkcję m.in. Cassandry Wilson, Norah Jones, Randy Weston itd.), Porter i jego zespół osiągnął mistrzowskie brzmienie i jakość.

Składający się z 14-stu utworów album „Liquid Spirti” zdobył tegoroczną nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Album. Zawiera on dziesięć nowych utworów, w których Porter prezentuje wrodzony dar do pisania przejmujących piosenek opartych na własnych doświadczeniach. Ponadto na płycie można znaleźć poruszające wykonanie jazzowych standardów „I Fall In Love Too Easily”, oraz covery Abbey Lincoln’s „Lonesome Lover” i Ramsey’a Lewis’a „The ‘In’ Crowd”.