W sobotę 12 lipca na festiwalu „Strefa Ciszy” – pierwszy w Polsce wspólny koncert. Współpraca Władysława „Adzika” Sendeckiego (uznanego przez „New York Village Voice” za jednego z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie) i Atom String Quartet rozpoczęła się podczas koncertu na festiwalu Jazz w Ogrodach Ministrów w Berlinie w 2012 roku. Jej kulminacją był wspólny występ ostatniego dnia festiwalu JazzBaltica w 2013, gdzie do kwintetu dołączyli legendarny włoski trębacz Paolo Fresu, kontrabasista Christian von Kaphengst i perkusista Wolfgang Haffner. Artyści wystąpili wspólnie także na festiwalu Leipziger Jazztage, zaś na listopad 2014 planowany są dwa koncerty w siedzibie NDR w Hamburgu.

Elementem charakterystycznym dla muzyki wykonywanej przez Artystów jest polska melodyka i liryzm improwizowanej wypowiedzi. Podczas koncertu usłyszymy cykl „Le Jardin Oublié” (Zapomniany Ogród), będący zbiorem kompozycji braci Sendeckich: Stefana i Vladyslava. Utwór charakteryzuje otwartość formalna i różnorodność stylistyczna – od romantycznego postmodernizmu, przez szerokie balladowe brzmienie, aż po energetyczne improwizacyjne fragmenty, wypełnione malowniczą, słowiańską muzyką, w której tradycja spotyka się z romantyką XXI wieku. Podczas wspólnych koncertów muzycy chętnie sięgają po tematy Krzysztofa Komedy, nie zabraknie także kompozycji członków Atom String Quartet: „Zakopane” Mateusza Smoczyńskiego czy „Winter Song” Krzysztofa Lenczowskiego oraz utworów polskich kompozytorów, min. Karola Szymanowskiego.

Vladyslav „Adzik” Sendecki studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał być pianistą koncertowym, odkrył jednak jazz. W 1981 roku wyemigrował do Szwajcarii i rozpoczął tam międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu – u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy’ego Cobhama. Był zapraszany na festiwale w całej Europie, założył cieszące się dużym powodzeniem zespoły jazzrockowe Extra Ball i Sun Ship. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR. Wielu kompozytorów, takich jak Michael Gibbs czy Colin Towns, kochających jego doskonałą grę na fortepianie, pisze dla niego utwory i nierzadko słucha ze zdziwieniem, jak pianista prowadzi ich muzykę na artystyczne wyżyny.

Atom String Quartet – to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych. W 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejny album – „Places” – wydany w 2012 roku nakładem wytwórni Kayax otrzymał Fryderyka w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Zespół pracuje obecnie nad swoją trzecią płytą.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty artystów, prezentujących bogaty repertuar skierowany do zróżnicowanej publiczności, odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu.

Festiwal odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest Mecenas Muzeum Łazienki Królewskie – PZU.

Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundacja Ogrody Muzyczne.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival
Adzik Sendecki & Atom String Quartet
Sobota, 12.07.2014, godz. 20:30
Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasach Muzeum oraz salonach EMPIK i na portalu eBilet.