Charles Aznavour po blisko 30 latach od ostatniego koncertu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce! Na scenie spędził ponad 70 lat, jego płyty rozeszły się w nakładzie ponad stu milinów egzemplarzy, nagrał 1200 piosenek, 294 albumów, zagrał w 80 filmach, koncertował tysiące razy w najdalszych zakątkach naszego globu. Charles Aznavour nagrywa i śpiewa w 7 językach, i w wieku 89 lat (22 maja br skończy 90 lat) jest najstarszym Artystą, którego utwory pojawiają się na listach przebojów, a jego koncerty zapełniają po brzegi największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata.

Aznavour press

Artystę uhonorowano wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. w 1986 r Aznavour został wpisany do American Songwriters Hall of Fame, w 1998 r zaś zastał uznany ( przez CNN/Time Online) Artystą Wieku, dyskredytując tak wielkich Artystów jak Bob Dylan czy Elvis Presley.

Od 2009 jest Ambasadorem Armenii w Szwajcarii i delegatem ONZ w Genewie. W anglojęzycznym świecie odniósł wielki sukces utworem “SHE”, który był numerem 1 w Wielkiej Brytanii, wykorzystanym m.in. w kinowym przeboju “Notting Hill”.

Piosenki Charlesa Aznavoura były wykonywane przez bardzo różnych Artystów, m.in. Eltona Johna, Edith Piaf, Celine Dion, Freda Astaire, Stinga, Raya Charlesa, Binga Crosby, Toma Jonesa, Shirley Bassey, Laurę Pusini ,Placido Domingo, Sammy Davis’s Jr, Julio Iglesias’a, Ninę Simon, Lizę Minelli, Petulę Clark, Andrea Bocelli, Josaha Groban’a, Paula Ankę, Serge Gainsbourg’a,Elvisa Costello, Bryana Ferry, Marca Almond-by wymienić tylko kilku…

Oprócz bycia piosenkarzem, autorem tekstów, dyplomatą, działaczem społecznym, Aznavour jest również twórcą fundacji ” Aznavour dla Armenii” w której udało mu się zebrać miliony dolarów na pomoc krajowi swoich przodków.

Jego utwory doczekały się wielu “coverowych” wykonań, m.in
SHE- 175 ponownych realizacji
“THE OLD FASHIONED WAY”-300
“YESTERDAY WHEN I WAS YOUNG”-ponad 250 i inne, takie jak “LA MAMMA”, “QUE C’EST TRISTE VENICE” czy ” LA BOHEME”-każda była nagrywana w nowych wersjach ponad 100 razy.

W latach 50-tych jego piosenka “APRES L’MOUR” była zakazana jako zbyt dosłownie wyrażająca ” błogość po akcie seksualnym”. W 1972 r. napisał “WHAT MAKES A MAN”, utwór który poruszał temat homoseksualizmu. Wielu uważało, że utwór ten zrujnuje jego karierę, że będzie to jego artystyczny koniec. Tak się jednak nie stało, utwór stał się hymnem dla środowisk homoseksualnych i został nagrany przez wielu Artystów , w tym Marca Almonda i Lizę Minelli .

Charles Aznavour jest żonaty od 46 lat z Ullą Aznavour.

Jest ojcem 5 dzieci ( Sedy, Katii, Mishy,Nicholasa oraz zmarłego Patrica) oraz dziadkiem 3 wnucząt ( Jakoba, Liry, Leili)