Nieubłaganie nadchodzi czas zamknięcia lineup’u tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Oczywiście oznacza to jeszcze kilka muzycznych niespodzianek. Wiecie już, że w dniach 21- 24 sierpnia usłyszycie na terenie nowo wybudowanego Muzeum Śląskiego w Katowicach takie sławy, jak Kelis czy Neneh Cherry, a dziś do listy wykonawców goszczących na festiwalu dołączają kolejni artyści, nadający nowe kierunki muzyce elektronicznej i eksperymentalnej.

Miłośników polskiej elektroniki ucieszy bez wątpienia powrót legendarnego duetu Skalpel, który z wielką dumą będziemy gościć na Nowej Muzyce po raz pierwszy. Działająca od początku lat dwutysięcznych para DJ-ów i producentów, Igor Pudło i Marcin Cichy, to niewątpliwie jeden z najbardziej kreatywnych zespołów na polskiej scenie muzycznej, doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą. To im jako pierwszym twórcom z Polski, udało się podpisać kontrakt wydawniczy z zasłużoną wytwórnią Ninja Tune, a zaproponowana przez nich mieszanka nostalgicznego polskiego jazzu, tanecznych rytmów i zaskakujących sampli znalazła wielu słuchaczy na całym świecie. W tym roku, po trwającej dziewięć lat przerwie, duet powrócił do studia nagraniowego, tworząc EP-kę Simple, którą przypomnieli, dlaczego zasłużyli na tytuł klasyków polskiej elektroniki. Występ na Tauron Nowa Muzyka będzie jedną z pierwszych okazji do wysłuchania tego materiału na żywo, a obu artystom towarzyszyć będzie duet J+JJoanna Duda i Jan Emil Młynarski.

Skalpel to nie jedyny wykonawca powiązany z Ninja Tune, jaki pojawi się na tegorocznym festiwalu. Kolejnej gwiazdy tej wytwórni nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi eksperymentalnej elektroniki. Daren J. Cunningham, znany lepiej jako Actress, zrobił to najlepiej sam, zaskakując wszystkich w 2008 roku płytą Hazzyville, gdzie ujawnił głęboką fascynację minimalem, Detroit techno i oldschoolowym hip-hopem. Od tego czasu nie przestaje pracować na status jednego z najbardziej nieprzewidywalnych artystów na scenie nowych brzmień, a kolejne albumy – Splazsh, R.I.P i tegoroczny Ghetoville – to przykłady jego nieskończonej muzycznej wyobraźni. Ograniczając coraz bardziej środki artystycznego wyrazu, sprowadzając muzykę do najbardziej podstawowych elementów i kilku zapętleń, Actress tworzy prawdziwie hipnotyczne sety, zdolne zachwycić przede wszystkim tych, którzy szukają w muzyce artystycznej konsekwencji i oryginalnych rozwiązań.

Natomiast do soulowych tradycji odwołuje się kolejny wykonawca, który pojawi się na terenie Muzeum Śląskiego – Bilal. Wychowanek prestiżowej nowojorskiej szkoły The New School of Jazz and Contemporary Music, ujawnił się szerszemu światu pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a pełnię talentu objawił na debiutanckim albumie 1st Born Second, wyprodukowanym przez Dr. Dre. Płyta zapewniła mu olbrzymie uznanie wśród fanów i wykonawców neo soulu, pokazał bowiem, że jest wszechstronnym wokalistą, równie dobrze czującym się w rapie, jak i w emocjonalnych balladach. Niestety kolejnych kilka lat spędził na zmaganiach z wytwórnią, walcząc o kształt swojego drugiego albumu, który ostatecznie został opublikowany nieoficjalnie. W tym czasie nawiązał jednak współpracę z wieloma gwiazdami hip-hopu, występując u boku Commona, Jaya-Z czy z jazzowym pianistą Robertem Glasperem. Na prawdziwy powrót Bilala trzeba było zaczekać aż do 2010 roku, kiedy to ukazał się album Airtight’s Revenge, przynoszący mieszankę klasycznego soulu z eksperymentami z pogranicza muzyki tanecznej i hip-hopu. Prawdziwy komercyjny sukces przyniosła mu jednak dopiero płyta z 2012 roku, A Love Surreal, która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy przebojów iTunes. Od tego czasu nie przestaje koncertować, zdobywając kolejnych fanów na całym świecie.

Zupełnie innych inspiracji szuka jeden z najbardziej rozchwytywanych remixerów i producentów, Gui Boratto, którego cztery albumy opublikowane w niemieckiej wytwórni Kompakt, stanowią już dziś klasykę minimalowego techno. Choć największe uznanie przyniosły mu potężne housowe hymny pokroju Beautiful Life i współpraca z takimi artystami, jak Pet Shop Boys, Goldfrapp czy Moby to właśnie delikatne wycieczki w stronę bardziej niszowych odmian muzyki elektronicznej stanowią podstawę jego widowiskowych setów, podczas których przełamuje wszelkie gatunkowe ograniczenia, zaskakując publiczność niecodziennymi samplami i falami kosmicznych dźwięków. Przekonacie się o tym już w sierpniu, kiedy to Boratto przejmie jedną z festiwalowych scen, prezentując swoje najnowsze dokonania.

Specjalnie na potrzeby tegorocznego festiwalu poprosiliśmy jedną z najciekawszych polskich wytwórni muzycznych o przygotowanie wyjątkowego programu na jedną z naszych scen. Z dumą zapraszamy Was więc na U Know Me Records SOUNDSYSTEM. Będziecie mieli okazję usłyszeć autorów tegorocznego bestsellera czyli Night Marks Electric Trio wraz z Pauliną Przybysz, zaraz po nich po raz pierwszy na żywo WODOWOROK, czyli wspólny projekt dwóch głównych gwiazd wytwórni – Daniela Drumza i Teielte. Warto podkreślić, że w dniu festiwalu swoją premierę będzie miał nowy materiał Sonar Soula, który zaprezentuje go na żywo wraz z perkusistą Rafałem Dutkiewiczem i klawiszowcem Arturem Bogusławski. Poza występami na żywo swoje sety zagra dla Was śmietanka związanych z U Know Me didżejów: Buszkers, Daniel Drumz, Groh, Krime i Spisek Jednego. Wisienką na torcie jest prowadzący cały wieczór – jedyny i niepodrabialny Rymek, czyli redaktor Jacek Markiewicz z zespołu Łona i Webber.

Ostatnim wykonawcą, którego chcielibyśmy Wam tym razem zaprezentować jest Mooryc – Maurycy Zimmerman, związany z niemiecką wytwórnią Freude AM Tanzen, która opublikowała jego debiutancki album Roofs. Choć pochodzi z Polski, szlify DJ-skie i producenckie zdobywał na niemieckich scenach klubowych, porywając słuchaczy wysmakowanym, tanecznym elektro, zbudowanym wokół brzmień nagrywanych przez tego wszechstronnie wykształconego muzyka w domowym studio. Jego sety to rewelacyjne połączenie zdecydowanych rytmów i pełnych emocji melodii, które powinny spodobać się wszystkim miłośnikom eksperymentalnego popu spod znaku Jamesa Blake’a czy Jamiego Woona.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 21-24.08.2014 | Katowice 

4 Dniowe Karnety: SOLD OUT!

3 Dniowe Karnety: cena: 190 zł

2 Dniowe Karnety: cena: 160 zł

Koncert otwarcia (czwartek 21.08.): cena: 80 zł

Koncert zamknięcia (niedziela 24.08.): cena: 50 zł / 70 zł w dniu koncertu

___________________________________________

Pole namiotowe:

4 dni: cena 40 zł

2 dni: cena 20 zł

Karnet na pole – 4 dniowy – obowiązuje od czwartku (21.08) do poniedziałku (25.08).

Karnet na pole – 2 dniowy – obowiązuje od piątku (22.08) do niedzieli (24.08).

Dostępne:

www.ebilet.plwww.ticketpro.plwww.ticketportal.plwww.biletin.plwww.biletomat.pl

Jazz Club Hipnoza | Plac Sejmu Śląskiego 2 | Katowice