W niedzielny wieczór 22 czerwca TVP2 pokaże pierwszy wspólny po otrzymaniu statuetki występ laureatów Grammy. Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka 24 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej 24 kwietnia zaprezentowali materiał z nagrodzonej płyty „Night In Calisia”. W programie blisko półtoragodzinnego koncertu znalazły się wszystkie utwory ze znakomitego albumu „Night In Calisia” z roku 2012. Jednocześnie występ ten był pierwszą od wielu lat prezentacją tego repertuaru w jego pierwotnym, pełnym składzie wykonawczym.

„Wydaje mi się, że poprzez wykorzystanie instrumentarium orkiestry symfonicznej i połączenie go z jazzowym triem i genialną trąbką Randy’ego, uzyskuję dynamiczne i przestrzenne, a jednocześnie eteryczne brzmienie całości…” – mówił Włodek Pawlik w wywiadzie dla JAZZ FORUM.

Randy Brecker fot. Damian Tomczyk JazzSoul.pl

„Night in Calisia” powstał z okazji 1850 rocznicy założenia miasta Kalisza. Kompozycję zamówił u Pawlika Adam Klocek, dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej.

Wersja amerykańska albumu ukazała się 13 sierpnia 2013 r. nakładem firmy fonograficznej Summit Records. Krążek w roku 2014 został uhonorowany Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Włodek Pawlik to pierwszy w historii polski artysta jazzowy, który otrzymał ten prestiżowy laur. Z Randym Breckerem nagrał wcześniej płyty „Turtles” oraz „Tykocin”.

Brecker, pozostając jedną z najważniejszych postaci jazzowej trąbki w historii gatunku, współpracował m.in. z takimi gigantami jazzu jak Horace Silver, Art Blakey, Clark Terry. Akompaniował również wielkim gwiazdom rocka i popu: Janis Joplin, Stevie’emu Wonderowi, Jamesowi Brownowi oraz Blood Sweat and Tears. W latach 70. współpracował regularnie z gitarzystą Larrym Coryellem i perkusistą Billym Cobhamem, z którymi nagrał pięć płyt.

„Night In Calisia” Włodek Pawlik Trio & Randy Brecker
niedziela, 22 czerwca, godz. 23:05

Tylko w Dwójce!