Już po raz jedenasty w dniach 23-31 sierpnia 2014 odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od lat na Plac Grzybowski oraz ulicę Próżną powraca przedwojenny klimat stolicy, rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne, będzie można skosztować wykwintnych specjałów koszernej kuchni. Festiwal prowokuje zaproszonych twórców do poszukiwań nowych ścieżek, inspirowanych tradycją ukazując bogactwo kultury żydowskiej. Pomysłodawczynią i dyrektorem wydarzenia jest Gołda Tencer – prezes Fundacji Shalom, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego.

Festiwal Singera 2014

Jak co roku Festiwal odbędzie się w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, po raz kolejny zagości na warszawskiej Pradze i Muranowie. Trudno polecić jedno wydarzenie, gdyż poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest około 200 wydarzeń kulturalnych, m.in.: wystaw, wykładów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań literackich i pokazów filmowych. Jednak Festiwal Warszawa Singera to przede wszystkim muzyka. Pojawia się w różnych gatunkach i formach, na pewno trafi w najbardziej wymagające gusta. Rozlegnie się śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, chasydzka, klasyczna oraz współczesna muzyka żydowska, prezentująca aktualne doświadczenia muzyków tworzących szeroko pojętą scenę jazzową, improwizowaną, a nawet avant-popową, wchodzącą w niezwykły dialog z tradycyjnymi melodiami. Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń kultury żydowskiej w Europie, na który przyjeżdżają najwybitniejsi muzycy i artyści z całego świata.Podczas tegorocznej edycji, po raz pierwszy rusza projekt SINGER’S JEWISH JAZZ FESTIWAL, w ramach którego usłyszymy gwiazdy izraelskiej sceny jazzowej – Daniela Zamira i Harolada Rubina. Wydarzenie uświetni także występ znakomitego pianisty Kuby Stankiewicza, który przypomni festiwalowej publiczności utwory wybitnego kompozytora Victora Younga. Wybitny trębacz, jazzman i klezmer Frank London w duecie z jednym z najwybitniejszych światowych kantorów Yakkovem Lemmerem, przedstawi nowatorski projekt łączący muzykę klezmerską z kantoralną.

Na szczególną uwagę zasługują koncerty w Synagodze im. Nożyków na ul. Twardej. Stali bywalcy Festiwalu pamiętają te niezwykłe i wzruszające wykonania. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. Elazar Vinograd, Avreymi Kirshnboum i Moshe Fishel z towarzyszeniem chóru z Izraela The Jerusalem Cantors Choir. Od kilku lat w Festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Kościele Wszystkich Świętych z wyjątkowym, specjalnie przygotowanym repertuarem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Nie zabraknie cieszących się największym zainteresowaniem koncertów plenerowych na Placu Grzybowskim. W czasie „Nocy Klezmerów” usłyszymy Alana Berna wraz z zespołem. Grupa tworzy niezwykle emocjonalną i wirtuozerską w swojej formie muzykę. W skład wchodzą Alan Bern, Paul Brody, Mark Kovnatskiy, Martin Lillich, Sveta Kundish, Fabian Schnedler, Lorin Sklamberg. Muzycy wystąpią również dzień wcześniej, na scenie Teatru Żydowskiego i zaprezentują swój najnowszy projekt „Semer Label Reloaded”. Podczas „Nocy Klezmerów” wystąpi również Trio Yas w składzie: Christian Dawid, Sanne Möricke, Guy Schalom.
Niekwestionowaną gwiazdą koncertu finałowego na Placu Grzybowskim będzie światowej sławy kontratenor Dawid D’or, nazywany wielkim głosem Izraela ze względu na 4-oktawową skalę. Ma na swoim koncie 10 platynowych płyt. Płynnie łączy muzykę klasyczną z etniczną.

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny. Zobaczymy monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat. Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. W piątkowy wieczór organizatorzy zapraszają na ulicę Próżną, aby wspólnie powitać szabat. W trakcie Szabat Szalom zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guiness’a w ilości osób zasiadających do wspólnego stołu.

W ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera” niewątpliwą atrakcją będzie interpretacja twórczości Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Treli i Włodzimierza Pressa. Co roku Festiwal Singera przyciąga ponad 35 tys. widzów w różnym wieku i z różnych środowisk. Oprócz cudownego poczucia wspólnoty i zabawy na wolnym powietrzu, gwarantujemy możliwości cofnięcia się w czasie śladami Singera i rozsmakowania się w kulturze jidysz. Festiwal jest doskonałą propozycją na zakończenie lata!!!

O ORGANIZATORZE. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, powstała w Warszawie w 1988 roku. Jej założycielką i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer, aktorka, reżyser. Celem fundacji jest ocalenie przed zapomnieniem bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej. Fundacja realizuje wiele projektów kulturalnych i edukacyjnych: kursy i seminaria języka i kultury jidysz, ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Historia i kultura Żydów polskich”, „Na wspólnej ziemi” od 1993 r.), programy edukacyjne dla dorosłych (m.in. powołała Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty), działalność wydawniczą (m.in. publikacja „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”, album „I ciągle widzę ich twarze….”). Na apel Fundacji ogłoszony w 1994 roku nadesłano ponad 9000 fotografii Żydów polskich, z których powstała wystawa „I ciągle widzę ich twarze” pokazana w 50 muzeach na całym świecie. Od 2004 r. Fundacja organizuje coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w czasie którego odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i debaty poświęcone kulturze żydowskiej.
Fundacja Shalom angażuje się w wiele działań o charakterze społecznym, organizuje uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia w historii polskich Żydów m.in. rocznice Marca’68 na Dworcu Gdańskim, obchody rocznic Powstania w Getcie Warszawskim, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzięki Fundacji odrestaurowano Pomnik Bohaterów Getta i wzniesiono Pomnik J. Korczaka w Warszawie.
FESTIWAL NA KONIEC LATA!

Zapraszamy na wielkie święto muzyki, teatru, historii i tradycji!

Szczegóły programu już wkrótce na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na naszym FB www.facebook.com/FestiwalSingera

Fundacja Shalom
Plac Grzybowski 12/16 00 – 104 Warszawa