31 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się koncert Stealpot Live On Beats. Zespół powróci do Krakowa z muzyką na żywo do filmu niemego Trawa (Grass: A Nation’s Battle for Life, USA 1925). Projekt utalentowanego producenta, kompozytora i multiinstrumentalisty, Szymona Folwarcznego, laureata licznych nagród i zwycięzcy ogłoszonego przez Johna Legenda konkursu na remix utworu Shine, już po raz drugi wystąpi dla krakowskiej publiczności z muzyką do filmu niemego. Będzie to specjalny pokaz niezwykłego niemego dokumentu w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednej z najważniejszych polskich i światowych imprez promujących kino dokumentalne.

Wydarzenie to jest zapowiedzią 15. edycji Festiwalu Filmu Niemego, która będzie miała miejsce pod koniec roku (4-7 grudnia 2014) w Krakowie, a której motywem przewodnim będą filmowe obrazy rzeczywistości, dokumenty zarejestrowane przez pionierów kinematografii – filmowców z epoki kina niemego. Krakowski Festiwal Filmowy od lat prezentuje oraz nagradza ciekawe i wartościowe filmy dokumentalne z całego świata, a Festiwal Filmu Niemego pragnie pokazać, gdzie swój początek miał ten gatunek filmowy.

Trawa_Stealpot_plakat

Nazwany jednym z najwcześniejszych etnograficznych filmów dokumentalnych obraz wyprodukowany dla amerykańskiej wytwórni Paramount Pictures – Trawa ukazuje ekstremalne realia życia na Bliskim Wschodzie. Film jest dokumentalnym zapisem wędrówki ludu Bachtirów przez pustynię oraz masyw górski Zard Kuh leżący na terenie dzisiejszego Iranu. 50 tysięcy ludzi i 500.000 zwierząt przemierza setki kilometrów w poszukiwaniu pastwisk. Wyprawa, która pochłaniała liczne ofiary w ludziach i zwierzętach, filmowana była z bliska oraz ze szczytów gór – autorzy filmu na własnej skórze doświadczyli trudów egzystencji tamtejszych ludów, rejestrując na taśmie filmowej dynamiczną, emocjonującą walkę człowieka z naturą.

Dokument zrealizowany został przez Meriana C. Coopera (amerykański pilot, filmowiec, twórca słynnego King Konga z 1933 roku) i Ernesta B. Schoedsacka (reżyser, producent i operator filmowy). To ponadczasowa historia ze wstrząsającą dramaturgią i niezwykłymi zdjęciami.

Pokaz zapowiadający 15. Festiwal Filmu Niemego w ramach 54. KFFu będzie drugą w Polsce prezentacją filmu Trawa z muzyką zespołu Stealpot Live On Beats, który z wielkim sukcesem wystąpił dla krakowskiej publiczności podczas 12. edycji Festiwalu Filmu Niemego.