Cynthia Mort, reżyserka filmu biograficznego „Nina” o życiu i twórczości Niny Simone, złożyła pozew do sądu przeciwko ekipie produkcyjnej za naruszenia warunków kontraktu.

Film zaprezentowano kilka dni temu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Ekranizacja spotkała się z krytyką publiczności, która zarzuciła głównej aktorce, Zoe Saldanie, brak podobieństwa do muzycznej ikony. To stało się powodem złożenia przez reżyser pozwu do sądu przeciwko Ealing Studios Enterprises Limited, którym zarzuciła naruszenie warunków kontraktu.

Mort pracowała ciężko nad przygotowaniem filmu w taki sposób, by okazał się on sukcesem. Jednak, w trakcie produkcji i post-produkcji filmu, Oskarżeni konsekwentnie działali tak, aby nie zaangażować Mort w tworzenie filmu, tym samym naruszając umowę. Naruszenia obejmują, ale nie ograniczają się m.in. do pełnej kontroli edycji filmu w czerwcu 2013 roku, niepowiadomienia Mort o finansach, budżecie filmu i niedoinformowanie o twórczych i innych kluczowych wydarzeniach i decyzjach budżetowych w całej produkcji i postprodukcji filmu.

Produkcja miała ukazać się już w 2013 roku, potem datę premiery przesunięto na 31 marca br., jednak wówczas film nie trafił do kin.