Noc Muzeów – Łazienki Królewskie w blasku księżyca. W sobotę 17 maja po zmroku nad Stawem Południowym wystąpi duet Adam Strug Stanisław Soyka.

Zaczyna się sezon letnich koncertów w scenerii Łazienek Królewskich. Stołeczna Estrada, instytucja która konsekwentnie tworzy kulturalną mapę stolicy, jak co roku zaprasza warszawiaków do Łazienek Królewskich – na specjalny koncert z okazji Nocy Muzeów, a następnie co niedziela na Koncerty Chopinowskie.

Łazienki Królewskie w blasku księżyca Noc Muzeów, międzynarodowa impreza kulturalna, która co roku przyciąga tysiące wielbicieli sztuki prezentowanej w świetle księżyca, w tym roku ponownie zawita do Łazienek Królewskich. 17 maja Stołeczna Estrada zaprasza fanów koncertów po zmroku nad Staw Południowy przy Amfiteatrze. Odbędzie się tam koncert, promujący nowy album Adama Struga i Stanisława Soyki pt. „STRUG LEŚMIAN SOYKA”. Projekt jest efektem niecodziennego spotkania dwóch artystów, których połączyła poezja jednego z najważniejszych polskich poetów – Bolesława Leśmiana. Leśmian w wykonaniu tego duetu brzmi świeżo i zaskakująco, a aksamitny, hipnotyczny śpiew Adama Struga w połączeniu z unikalną pianistyką Stanisława Soyki zaczaruje słuchaczy podczas Nocy Muzeów.

strug

Łazienki Królewskie w odsłonie dziennej. Dzień później – w niedzielę 18 maja pod pomnikiem Chopina rozpocznie się 55 sezon Koncertów Chopinowskich. Podczas inauguracji o godzinie 12 usłyszymy koncert w wykonaniu Marka Drewnowskiego. Gościem specjalnym będzie wybitna polska sopranistka Izabela Kłosińska, która wykona kilka pieśni Fryderyka Chopina. Niedzielne recitale odbywać się o godzinie 12 i 16 do końca września.

Historia koncertów pod pomnikiem Chopina sięga 1959 roku. Od tego czasu spotkania przy pomniku Chopina przeszły wiele metamorfoz. Początkowo sezon koncertowy inaugurowano koncertem z towarzyszeniem orkiestry. W latach 80-tych popołudniowy koncert miał formę słowno-muzyczną. Pod pomnikiem występowali nie tylko pianiści, ale i znani aktorzy recytujący poezję romantyczną. Dzisiaj są to recitale zarówno młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na międzynarodowych scenach pianistów, jak i światowej sławy interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina.

Z Warszawy do Paryża. Od 2010 roku, Stołeczna Estrada organizuje także koncerty prezentujące dorobek muzyczny Fryderyka Chopina w Paryżu. W Ogrodach Luksemburskich, paryskich Łazienkach, w czerwcowe i lipcowe niedziele odbywają się recitale polskich pianistów. „Formuła koncertów pianistycznych w królewskich parkach znakomicie przyjmuje się za granicą. Występy naszych artystów cieszą się ogromnym powodzeniem i gromadzą tysiące paryżan” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

W tym sezonie koncerty odbędą się w kolejnych pięć niedziel, od 15 czerwca do 13 lipca.

Więcej informacji na: www.estrada.com.pl