15 maja w Śląskim Jazz Clubie wystąpi Mariusz Bogdanowicz Quartet. Na koncercie z cykli „Czwartek jazzowy z gwiazdą” zespół zaprezentuje materiał z najnowszej płyty, która ukazała się pod koniec 2013 roku pod tytułem „Syntonia”. Muzycy wystąpią w składzie: Mariusz Bogdanowicz Quartet: Mariusz Bogdanowicz – kontrabas; Piotr Schmidt – trąbka; Miłosz Wośko – klawisze; Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Mariusz Bogdanowicz Quartet

SYNTONIA to po grecku współbrzmienie. W psychologii oznacza sposób odnoszenia się do ludzi, charakteryzujący się chęcią do nawiązywania kontaktu emocjonalnego i poczuciem bliskości z nimi. Termin ten wprowadził szwajcarski psychiatra Paul Eugen Bleuler (1857-1939).

SYNTONIA to najnowsza płyta Mariusza Bogdanowicza. Znalazło się na niej dziewięć kompozycji leadera, w tym piosenka Nie zapominaj mnie, do tekstu Andrzeja Poniedzielskiego w wykonaniu Kuby Badacha. Muzyka kwartetu to kompozycje leadera. Jest ona bardzo osobista a zarazem komunikatywna, o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i mocnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, silnie osadzona jest w kulturze europejskiej. Na płycie usłyszymy m.in.: Kubę Badacha, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Olaka, Piotra Schmidta, Adama Wendta, Miłosza Wośko i Sebastiana Frankiewicza.

MARIUSZ BOGDANOWICZ
kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca ur. 29.06.1960 w Gdańsku, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Syn Leszka Bogdanowicza, kompozytora i aranżera muzyki jazzowej i rozrywkowej. W latach 1978-81 grał w Big Bandzie GDAŃSK oraz w gdańskich combach jazzowych (Time Quartet).

Współtworzył słynny Heavy Metal Sextet (1982-84). Zespół zajął pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ’82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce ‘83 (Francja), drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart ’83 (Belgia).

W 1991r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet. Autorskie plyty: „Back To The Bass” (1995), „Confiteor Song” (2001) oraz „Syntonia” (2013). Zespół gra kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, osadzona jest w kulturze europejskiej. Najnowszy program MBQ nosi tytuł „Syntonia”. Obok lidera grają w nim Adam Wendt – ts, ss; Miłosz Wośko – p, kb; Sebastian Frankiewicz – dr.

W 2012 powołał do życia swój nowy projekt pt. Przy Tobie, jego program to piosenki MB do tekstów m.in. Andrzeja Poniedzielskiego i Jana Wołka w wykonaniu znakomitej młodej wokalistki Natalii Wilk.

WSPÓŁPRACA
Mariusz Bogdanowicz od ponad dwudziestu lat jest filarem formacji Włodzimierza Nahornego (Nahorny Trio, Nahorny Sextet, Śpiewnik Nahornego). Współpracował z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Hanną Banaszak, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem,  Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Januszem Stroblem, Davidem Gołoszczokinem, Sergieyem Davidovem  Richardem Rossem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Grał w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma.

PUBLICYSTA
Zajmuje się również publicystyką, przeprowadził dla Jazz Forum wywiady z Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Sikałą, Piotrem Lemańskim, Krzysztofem Herdzinem i Jackiem Nidzielą-Meira. Dwa pierwsze to najdłuższe wywiady w historii JF. Również dla Jazz Forum pisze recenzje płytowe i koncertowe. Prowadzi autorską audycję radiową JAZZ TRAVELS ( w latach 2004-2008 w Jazz Radio, od 2013 w Radio Jazz.FM). Pisze felietony do miesięcznika TopGuitar.

PEDAGOG
Od 2006 prowadzi klasę kontrabasu, gitary basowej i zespoły instrumentalne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta. W marcu 2012 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nadała mu stopień doktora sztuki. Tytuł pracy doktorskiej: Wieloznaczeniowość i rola kontrabasu we współczesnym zespole jazzowym. W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mariusz Bogdanowicz Quartet
„Czwartek jazzowy z gwiazdą”
15 maja 2014, godz. 20:00
Śląski Jazz Club
Plac Inwalidów Wojennych 1
Gliwice

Bilety: 10 zł przedsprzedaż / 15 zł w dniu koncertu.