Na początku bieżącego roku zawiązał się nowy krakowsko – rzeszowski projekt muzyczny: Eskaubei i Tomek Nowak Quartet. Zespół tworzą wybitni muzycy młodego i średniego pokolenia związani głównie ze sceną jazzową oraz raper.

„Kiedy pod koniec roku zadzwonił do mnie Tomek, z którym poznaliśmy się przy okazji kawałka „Pogadajmy” i koncertu Art Celebration i zaproponował wspólny projekt, zgodziłem się bez wahania. Takim ludziom się nie odmawia. Okazało się, że Tomek to tytan pracy. W krótkim czasie skomponował utwory i zorganizował świetny skład. Kiedy spotkaliśmy się całym bandem na próbie wszystko siedziało w punkt. To niesamowici muzycy.” – mówi Eskaubei.

Muzycy przygotowują się do pierwszych koncertów i nagrań. Niedawno w sieci pojawił się teaser:

„Naszym założeniem jest granie w klasycznym instrumentarium, z kontrabasem, piano lub rhodesem i trąbką bez efektów. Klimatem bliżej nam do pierwszych płyt Tribe-ów i jazzu głównego nurtu niż do grania free czy mocnych eksperymentów, ale improwizacji i rozpiętości tempa nie brakuje.” – dodaje Tomek Nowak.

Skład Eskaubei i Tomek Nowak Quartet tworzą:
Tomek Nowak (trąbka) – doświadczony trębacz mający na koncie współpracę i wspólne trasy z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack.

Kuba Płużek (piano) – określany mianem jednej z największych nadziei polskiego jazzu, wychowanek Janusza Muniaka, solowo debiutujący w tym roku płytą „First Album” wydaną przez V Records.

Alan Wykpisz (kontrabas) – wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, członek nominowanej do Fryderyka grupy High Definition mający na koncie m.in. wspólną grę i trasę z Randy Breckerem.

Filip Mozul (bębny) – wszechstronnie uzdolniony perkusista, preferujący zarówno jazz jak i drum and bass, funk czy hip hop. Pracował w Nowym Yorku, jako muzyk sesyjny, obecnie współtworzący m.in. Agressiva 69, Energy Drink.

Eskaubei (rap) – pionier hip hopu na Podkarpaciu i jeden z pierwszych raperów regularnie pracujących i koncertujących z muzykami. Współpracował m.in. z Lilu, Zbigniew Jakubek, Bernard Maseli Dj Eprom, NumerRaz, Emil Blef, Te Tris.

Materiał, który przygotowuje zespół to kompozycje trębacza Tomka Nowaka wzbogacone o improwizacje każdego z członków grupy i teksty autorstwa Eskaubei.

Oficjalny profil grupy: www.facebook.com/nowakskub

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet: Nowak x Płużek x Wykpisz x Mozul x Eskaubei 

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet 2 fot. Patryk Kaflowski

To projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.