Wiodący pianista zaprezentuje 30 kwietnia muzykę z najnowszej płyty “Improludes”. Kolejny koncert w ramach cyklu Salon Jazzowy w warszawskim Pałacu Szustra zbiegnie się z celebracją Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO.

30 kwietnia o godz. 19.30 materiał przygotowany na kolejną płytę „Improludes” zaprezentuje pianista Piotr Wyleżoł.

Piotr Wyleżoł – pianista jazzowy, kompozytor, nauczyciel akademicki. „Improludes” to jego szósty autorski album. Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak : Billy Hart, Ed Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni.

Salon Jazzowy Piotr Wyleżoł

Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A .Vivaldiego. Piotr Wyleżoł występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata. Poza płytami nagranymi jako lider i współlider, uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

„Improludes” – materiał muzyczny to efekt właściwie wieloletnich przygotowań. Improludia to utwory łączące w pewien sposób świat muzyki klasycznej i jazzowej, ponieważ zawierają zarówno obszerne przestrzenie do improwizacji, oparte jednak nie na typowych „jazzowych tematach” co bardziej pianistycznych, skomponowanych miniaturach, często wymagających figurach akompaniamentu lewej ręki. Miniatury te odnoszą się w swym nastroju i melodyce do tradycji muzyki polskiej. Mają wyczuwalny słowiański charakter. Jak mówi Artysta, poza zapisem audio zamierza opublikować je również w formie nutowej, by mogły służyć także celom edukacyjnym uczniów i studentów szkół i uczelni muzycznych.

Cykl: SALON JAZZOWY w Pałacu Szustra
Od marca 2014 na warszawskim Mokotowie ruszył nowy koncertowy cykl: Salon Jazzowy w Pałacu Szustra. Dzięki wsparciu miasta jazz będzie gościł w pałacowych salonach dwa razy w miesiącu przez najbliższe trzy lata! W programie uznane nazwiska z naszego jazzowego Panteonu, jak i wschodzące młode gwiazdy. Koncerty będą miały kameralny charakter, dzięki czemu zniknie bariera: scena – publiczność, artyści będą występować dosłownie w zasięgu ręki, a wydarzenia te będą mogły nabrać zupełnie nowego wymiaru.

Cykl rozpoczął się koncertem jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, Artura Dutkiewicza, słuchaliśmy także Skolias & Duży Do It, Bogdan Hołownia i Wojciech Pulcyn Duo.

Najbliższe koncerty w Salonie Jazzowym:
14 maja – Wojciech Karolak i Grzegorz Grzyb
28 maja – Marcin Olak Trio
11 czerwca – Bernard Maseli – wibrafon i Maller KAT
25 czerwca – Warsaw Dixie Jazzmen

Bilety 10 zł, ulgowy 5 zł