Awangardowe trio Trzaska & Szpura & Rychlicki wystąpi 29 kwietnia w warszawskim klubie Bomba 29.

MIKOŁAJ TRZASKA – saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Z Tymonem Tymańskim i grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej.

Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, kwartetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in. : Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee, tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu i free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

ŁUKASZ RYCHLICKI – gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu Kristen, z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc). Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi, w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet Salto.

PAWEŁ SZPURA – perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Wacławem Zimplem, Raphaelem Rogińskim, Mikołajem Trzaską.

Trzaska/Szpura/Rychlicki
29.04.2014, godz. 20:30.
Klub Bomba, Plac Szczepański 2/1, Warszawa
Wstęp na koncert jest darmowy