24.-27 kwietnia 2014 roku! 4 dni, 8 koncertów… tak przedstawia się kolejna edycja muzycznego święta „Siesta Festival 2014” zawita do Gdańska. Organizatorzy zadbali o obecność na festivalu wspaniałych gwiazd. Na scenie Filharmonii Bałtyckiej będziemy mogli zobaczyć: Mayra Andrade, Angelique Kidjo, Nancy Vieira oraz Fatoumana Diawara.

Szczegółowy program festivalu:

24.04.2014

  • g. 21:30 Sala Zielona Filharmonii Bałtyckiej, Wieczór Fado z Duarte

25.04.2014

  • g. 18:00 Filharmonia Bałtycka – Mayra Andrade
  • g. 20:00 Filharmonia Bałtycka – Mayra Andrade
  • g. 22:00 Filharmonia Bałtycka – Wieczór Fado z Duarte

26.04.2014

  • g. 20:00 Filharmonia Bałtycka – Angelique Kidjo
  • g. 22:00 Filharmonia Bałtycka – Wieczór Fado z Duarte

27.04.2014

  • g. 20:00 Filharmonia Bałtycka – Nancy Vieira
  • g. 22:00 Klub Parlament – Fatoumana Diawara

Mayra Andrade, ostatnia z „Czterech Muszkieterek Muzyki Kabowerdyjskiej”, która nie gościła jeszcze w siestowych projektach koncertowych. Kosmopolitka, co słychać natychmiast w jej muzyce, gdzie przenika się tak wiele wątków. Urodzona w Hawanie, w rodzinie o afrykańskich korzeniach, wychowała się w Angoli, Senegalu i na Wyspach Zielonego Przylądka. Mieszka w Paryżu. Jej zmysłowy alt w duecie „Alfama” z Pedro Moutinho (który był gwiazdą pierwszego Siesta Festival) jest do dziś jednym z najczęściej słyszanych głosów w Sieście. Po debiutanckiej płycie „Navega”, olśniewającej „Storia, Storia” i koncertowej „Studio 105” Mayra powraca z nowym albumem: „Lovely Difficult”, gdzie śpiewa także po angielsku i francusku.

Laureatka Grammy Angelique Kidjo to prawdopodobnie najsłynniejszy dziś głos Afryki, być może też największa ikona Muzyki Świata. Muzyczna partnerka gigantów tej miary co Peter Gabriel, Bono, Carlos Santana, Wayne Shorter czy Branford Marsalis. Pochodzi z miasta Ouidah w dzisiejszym Beninie, legendarnego centrum afrykańskiej magii i religii voodoo, lecz mieszka ostatnio w Nowym Jorku. Ta dwoistość waży w jej sztuce. Nieokiełznana żywiołowość spotyka się w jej muzyce z nadzwyczajnym muzycznym wyrafinowaniem. Tradycja rdzennej sztuki Afryki z jazzową swobodą i europejską harmonią.

Nancy Vieira: Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Pewnie dziś wpadają oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana. Nancy uważana jest za najbardziej stylową kontynuatorkę sztuki Cesarii Evory. Występuje z zespołem legendarnej artystki i zagrała w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Dwie ostatnie płyty Nancy: „Lus” i „No Ama” należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde.

Fatoumata Diawara to największa rewelacja cyklu koncertów Siesta w Studio. Wówczas jeszcze prawie nieznana artystka porwała warszawski teatr do szalonego, rytualnego tańca. Pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, lecz urodziła się tam w rodzinie Malijczyków, co w znacznym stopniu zdefiniowało jej tożsamość i wpłynęło na charakter muzyki, czasem szorstki, pustynny trans.

Duarte: Być może najbardziej odmienny wśród głosów fado, ujmujący młodzieńczą, lekko libertyńską urodą. Urodzony w Evorze Duarte jest dziś jedną z najciekawszych postaci środowiska lizbońskiego. Co dziś rzadkie, wraca do tradycji mistrzów (n.p. Marceneiro) i pisze swoje piosenki. Akompaniuje sobie też na gitarze, co dodatkowo wyróżnia go wśród współczesnych fadistów.

Bilety ustalono w cenach od 70,00 do 240,00 zł w zależności od miejsca koncertu i wykonawcy.