14 kwietnia odbyła się premiera nowego krążka Moniki Lidke „If I Was To Describe”. Jest to drugi krążek polskiej wokalistki mieszkającej w Londynie. Monika Lidke jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki pochodzącą z Lubina na Dolnym Śląsku, a obecnie mieszkającą w Londynie. Przedstawia ona ekscytującą, świeżą i oryginalną muzykę trafiającą do serc słuchaczy. Jazz i folk połączony z francuskimi i polskimi akcentami oraz latynoamerykańskimi dźwiękami tworzą magiczne widowisko.

W 1992 roku Monika wyjechała z Polski na studia językowe do Paryża, później uczyła się śpiewu w Paryskiej Wyższej Szkole Spektaklu. Paryż był miejscem, w którym Monika eksperymentowała w ramach różnych formacji muzycznych, był to czas intensywnych poszukiwań artystycznych. W 2005 roku przeniosła się do Londynu, aby rozwijać się jako wokalistka jazzowa. Nad Tamizą szybko poczuła się jak w domu i uświadomiła sobie, że ma bardzo osobistą wizję dla swojej muzyki i tekstów.

Debiutancka płyta Moniki „Wakingup to Beauty” została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków muzycznych oraz prezenterów radiowych w wielu krajach. Marek Niedźwiecki umieścił jedną z piosenek Moniki na składance Smooth Jazz Cafe vol.10. „Piękna, delikatna, uzależniająca. Nie mogę się uwolnić od tej muzyki. Po prostu samo dobre. Szczere gratulacje. Pani Moniko, jestem Pani fanem.” – Marek Niedźwiecki

Monika regularnie koncertuje na brytyjskiej scenie jazzowej, jej zespół wystąpił w ramach London Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Rhythms of the World Festival oraz w prestiżowych klubach RonnieScott’s Bar i Pizza Express Jazz Club w Soho.

Na swój drugi album „If I was to describeyou”, Monika zaprosiła do współpracy znakomitych gości. Duet Moniki z Basia Trzetrzelewską „Tum tum song” ukazał się na składance Marka Niedźwieckiego Smooth Jazz Cafe vol.13. Janek Gwizdala, wirtuoz gitary basowej (z polskimi korzeniami) wystąpił w otwierającym płytę utworze „Theysay”.

„If I was to describeyou” to bardzo intymna afirmacja życia w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

Tracklista:

1. They say (feat. Janek Gwizdala)
2. If I was to describe you
3. Tum tum song (feat. Basia Trzetrzelewska)
4. Light under the bruises
5. Funny little dance
6. Ensemble
7. Rozpalona kołyska
8. Waves and curves
9. Questions gênantes
10. Bread on toast
11. Footprints on the seashore
12. Oceany łez
13. Higher self
14. Kołysanka dla Janka

Zespół:
Monika Lidke: śpiew, gitara akustyczna (14); Kristian Borring: gitara elektryczna; Tim Fairhall: kontrabas (2, 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13); Mark Rose: kontrabas (3, 5, 9); Chris Nickolls: perkusja
Goście:
Basia Trzetrzelewska: śpiew (3); Janek Gwizdala: bas (1); Genevieve Wilkins: wibrafon (2, 4), instrument perkusyjne (5, 8, 11); Adam Spiers: wiolonczela (2); Maciek Pysz: gitara akustyczna (5, 6, 8); Jerzy Bielski: gitara akustyczna (13); Shez Raja: bas (6, 14); Paul Reynolds: mandolina (5, 9, 11)

Monika Lidke Large