Niewątpliwie jest jedno z najważniejszych wydarzeń, w dniu 24 kwietnia br. na XX. Jubileuszowej Gali Fryderyk 2014 na scenie w Sali Kongresowej wystąpią muzycznie “najwięksi artyści” polskiej sceny muzycznej m.in: Edyta BartosiewiczDawid Podsiadło, Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, Gaba KulkaKonstanty Andrzej Kulka, Jamusz OlejniczakWłodek Pawlik Trio, Randy Brecker (USA), Tomasz MakowieckiOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Nagrody Fryderyk to bez wątpienia najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane przez reprezentującą polskie środowisko muzyczne Akademię Fonograficzną. Fryderyki to polskie nagrody, ale ich rozpoznawalność przekracza granice kraju, a Gala należy do grona najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę, jest wielkim świętem polskich artystów oraz muzyki. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy na tak dużą skalę będzie dostępne dla szerokiej publiczności, każdy będzie miał możliwość zajęcia miejsca na widowni wśród najznakomitszych polskich artystów oraz autorów, wysłuchania na żywo najpopularniejszych wykonawców oraz wzięcia udziału w niezapomnianym wydarzeniu kulturalnym, jednym z najważniejszych w kraju.
W programie m.in. wręczanie nagród laureatom za rok 2013 oraz Złotych Fryderyków za całokształt dokonań artystycznych, w które wplecione będą występy największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Nie zabraknie artystów jazzowych i reprezentantów świata muzyki poważnej. W ubiegłych latach na Gali Fryderyków zagrali między innymi Kasia Nosowska, Hey, Monika Brodka, Maciek Maleńczuk, Zakopower, Maria Peszek, Józef Skrzek, Zbigniew Preisner, czy Voo Voo. Gala to również miejsce wyjątkowych artystycznych kolaboracji – w roku 2013 wspólnie na jednej scenie zagrali Mela Koteluk, Kari Amirian i Skubas.

Laureaci
W dotychczasowych edycjach nagrody Fryderyk nagrodzeni zostali m.in. Mela Koteluk, Monika Brodka, Ania Rusowicz, Zakopower, T-LOVE, Kasia Nosowska i Hey, Luxtorpeda, Kuba Badach, Aga Zaryan, Novika, Grzegorz Turnau, Leszek Możdżer, Acid Drinkers, Ania Dąbrowska oraz wielu innych wybitnych przedstawicieli środowiska muzycznego w Polsce. Co roku na gali pojawiają się artyści nominowani w trzech kategoriach (jazz, muzyka poważna i rozrywkowa), część z nich bierze udział w towarzyszącym gali koncercie.

Złoty Fryderyk
Nagroda Fryderyk, dzięki przemyślanej i sprawdzonej koncepcji jej przyznawania od lat nie poddaje się rynkowym modom i naciskom, i poza wspieraniem rozwoju aktualnych trendów muzycznych, składa hołd dla historii i dokonań polskiej muzyki – poprzez przyznawane co roku Złote Fryderyki. Dotychczasowi laureaci to między innymi: Tomasz Stańko, Wojciech Kilar, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Irena Santor, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki oraz wiele innych wybitnych postaci. W edycji 2013 nagrodą Złoty Fryderyk zostali uhonorowani: Józef Skrzek, prof. Ekier i Tomasz Szukalski (pośmiertnie). Specjalnie zaaranżowany na tę okazję utwór „Tribute to Tomasz Szukalski” wykonany został przez wszystkich muzyków jazzowych nominowanych w kategorii Artysta Roku: Atom String Quartet, Adama Bałdycha, Henryka Miśkiewicza, Włodka Pawlika i Grzecha Piotrowskiego. Z całą pewnością podobne artystyczne wydarzenie w edycji 2014 będzie planowane po ogłoszeniu nominacji do tegorocznych nagród Fryderyk.

Ogłoszenie nominacji 2014
Nazwiska laureatów Złotego Fryderyka oraz nominowanych w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej zostaną ogłoszone podczas konferencji prasowej 12 lutego 2014 roku. Gala Fryderyk 2014 będzie okazją do zaprezentowania ich dorobku i dokonań. W tym roku podczas Gali wręczonych zostanie 14 statuetek w 10 kategoriach oraz 3 Złote Fryderyki.

Galę poprowadzą: Kayah i Tomasz Kammel
Wśród wręczających największe gwiazdy, m.in. Brodka, Sebastian Karpiel – Bułecka, Justyna Steczkowska, Urszula Dudziak, Elżbieta Penderecka i wielu innych.