16 marca o godz. 19:00, na scenie Teatru Syrena w Warszawie w ramach cyklu: Syrena Music wystąpi Anna Serafińska. Znakomita wokalistka wraz z grupą jazzową Groove Machine w wyjątkowym koncercie, który otworzył tegoroczny festiwal Jazz Jamboree.

Jesienią tego roku ukazał się najnowszy album wybitnej wokalistki jazzowej Anny Serafińskiej. Na płycie znajdzie się zapis koncertu, który odbył się w radiowej Trójce 7 kwietnia 2013. Zaprezentowane premierowe nagrania koncertowe to wybuchowa mieszanka nowoczesnego jazzu, łącząca utwory wielojęzyczne i multistylowe, zarówno z tekstem, jak i w pełni instrumentalne. Ich stylistykę sama wokalistka opisuje jako vocal fusion. Koncert z repertuarem zaprezentowanym na płycie będzie można na żywo zobaczyć w ramach nowej marki Syrena Music.

Anna Serafińska jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od października 1997 r. asystentka, potem adiunkt w klasie śpiewu na tymże wydziale. W styczniu 2004 r. jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego; od października 2008 r. adiunkt na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie; od października 2012 r. prodziekan tego wydziału.

Serafińska Groove Machine

Obecna na polskiej scenie jazzowej od ponad 15 lat zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. W swym dorobku ma cztery solowe płyty: “NIEOBECNI”, “MELODIES, „CIEPŁO ZIMNO”, „GADU GADU” do tekstów Agnieszki Osieckiej.

Wokalistka jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów – między innymi I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość ’94. Wiosną 2000 roku czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. W 2004 r. zdobyła I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival, w lipcu 2006 r. zdobyła tytuł Lady Summertime (Grand Prix i Nagrodę Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie.

Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Niemcy, Holandia, Francja, Szwajcaria, Chiny, Egipt, Chorwacja, Rumunia, Luxemburg, Ukraina, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja, USA i Meksyk.

Z tą samą pasją, z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała między innymi jako konsultant wokalny podczas edycji telewizyjnego show „Idol”, „Jak Oni Śpiewają”, a także „The Voice of POLAND”.

Od 2008 roku występuje w popularnym spektaklu teatralnym „Śpiewając Jazz” ze swoją babcią, legendą swingu Carmen Moreno i Maciejem Zakościelnym. Zapis ścieżki dźwiękowej „Śpiewając Jazz” ukazał się na CD w 2011 roku.

Anna Serafińska bierze także udział w multimedialnym show „Chopin Klasycznie-Jazzowo-Rockowo”, z którym zaprezentowała chopinowski repertuar między innymi w Szanghaju podczas światowej wystawy EXPO oraz pod piramidami w Gizie z okazji obchodów roku chopinowskiego.