Pierwszy w roku 2014 koncert z cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą – dodajmy, koncert początkujący 13 edycję cyklu. I koncert wyjątkowy.

Obara Special Trio to specjalny projekt Macieja Obary przygotowany z myślą o koncercie w Śląskim Jazz Clubie, więc będzie to absolutna premiera, wydarzenie jednorazowe i oryginalne. Podczas koncertu grupa zaprezentuje wybrane kompozycje z albumu „Four” nagranego w Nowym Jorku oraz najnowsze kompozycje z albumu „Live at Manggha” zarejestrowanego w Krakowie tego roku. Takie okazje tylko w Śląskim Jazz Clubie.

Obara Special Trio

Maciej Obara

Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej “Message from Ohayo” wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Gradziukiem (prekusja). W roku 2007 zaprosił do współpracy saksofonistę Antoine Roneya, czołowego przedstawiciela nowojorskiej sceny jazzowej. Wynikiem tej współpracy była ogólnopolska trasa koncertowa.

W późniejszym okresie istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko. Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza “Tomasz Stanko Special Project” podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet. W roku 2008 Maciej Obara nagrał drugą autorską płytę “I can do it”, która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko:

“Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (…) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna.”

W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt “Obara Special Quartet”, do którego zaprosił czołówkę nowojorskiej awangardy muzycznej działającej w “School of Improvisational Music”: Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr). Trasa koncertowa, która odbyła w się w listopadzie 2009 r. w Polsce, była przygotowaniem do sesji nagraniowej w Nowym Jorku. W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie zatytułowaną ”Four” w studio Systems Two na Brooklynie. Podróż do Nowego Jorku zaowocowała również nagraniem drugiej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosi nazwę MaMuGe 3. W listopadzie 2010 płyta MaMuGe 3 zostało wydane przez Ars Cameralis Records. W tym samym czasie muzycy zagrali trasę promująca płytę w Polsce i za granicą.

W roku 2011 Maciej Obara otrzymał nominacje do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku oraz został stypendystą programu Młoda Polska dla szczególnie uzdolnionych artystów w kategorii Muzyka.

Rok 2012 to również udział polskiego kwartetu Obary na 12 Points Festival w Portugalii oraz Show Case w Budapeszcie na Węgrzech. W tym samym czasie artysta został zakwalifikowany do najnowszej edycji programu Take Five Europe działającej przy London Jazz Festival, w ramach którego wybrano 10 najlepszych i najciekawszych muzyków z pięciu krajów Europy. Program obejmował kilkudniowe spotkanie w Kent pod Londynem poświęcone działalności muzycznej i biznesowi muzycznemu w Europie oraz nawiązywaniu kontaktów z innymi artystami oraz promotorami. Program obejmował również warsztaty muzyczne w dziesięcioosobowym składzie, któremu przewodził sam John Surman. Efektem tego spotkania były koncerty we Francji na Countance Jazz Fest, Holandii na North Sea Jazz Festival, Norwegii na Molde Jazz oraz London Jazz Festival i Jazztopad we Wrocławiu.

Obara Special Trio zagra w składzie: Maciej Obara – saksofon; Ksawery Wójciński – kontrabas; Paweł Szpura – perkusja

Ksawery Wójciński – Kontrabasista, kompozytor, improwizator. Przez jednego ze swoich profesorów nazwany niegdyś z czułością “Nikiforem kontrabasu”. Jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentując z brzmieniem i forma. Współpracował Michaelem Zerangiem (USA), Klausem Kugelem (GER), Hamidem Drakem (USA), Timem Sparksem (USA),

Paweł Szpura – Styl perkusisty Pawła Szpury jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans.
wszechstronny perkusista znany z formacji Kapishon, Cukunft, Spinalonga, Hera oraz współpracy z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem.

Bilety: 10 zł przedsprzedaż / 15 zł w dniu koncertu.

Bilety na koncert będą dostępne w przedsprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach (ul Dolnych Wałów 3), od wtor­ku do so­boty w godz. od 10.00 do 18.00

Istnieje możliwość zakupu biletów na koncerty w ŚJC drogą elektroniczną.

Aby dokonać zakupy należy:

1. Wysłać drogą mailową na adres sjc@sjc.pl zamówienie na pożądaną liczbę biletów z zaznaczeniem, o który koncert chodzi.

2. Dokonać przelewu na konto Śląskiego Jazz Clubu

3. Po dokonaniu przelewu potwierdzenie w formie PDF lub JPG przesłać drogą mailową na ten sam adres.